Wernisaż wystawy "Irlandzki zryw" w Collegium Paderevianum II

Wernisaż wystawy

W dniach 1–31 grudnia 2016 r. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego ma zaszczyt gościć w przestrzeniach Collegium Paderevianum wystawę "Irlandzki zryw" poświęconą powstaniu wielkanocnemu. W oficjalnym otwarciu wystawy wzięli udział Jego Ekscelencja Padraig Francis, Zastępca Ambasadora Irlandii w Polsce oraz prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. rozwoju.

Wystawa została przygotowana przez Ambasadę Irlandii w Polsce specjalnie w związku ze stuleciem wybuchu powstania wielkanocnego – zbrojnego wystąpienia irlandzkiego społeczeństwa przeciwko Wielkiej Brytanii, którego celem było uzyskanie przez Irlandię niepodległości. Jej celem jest zaprezentowanie polskiemu odbiorcy podstawowych informacji o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Irlandii – kluczowych postaciach powstania, jego przebiegu oraz materialnym i niematerialnym dziedzictwie tego wydarzenia historycznego.

Wystawa została w tym roku pokazana w Muzeum Niepodległości w warszawskiej Cytadeli. Jej prezentacja w przestrzeniach Wydziału Filologicznego UJ będzie jedyną ekspozycją w Krakowie.
Muzyczny wieczór w Collegium Maius UJ
Jagielloński Wieczór Filmowy w Collegium Maius