Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rękopisy wierszy Wisławy Szymborskiej na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

Rękopisy wierszy Wisławy Szymborskiej na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

25 lutego w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej odbył się wernisaż wystawy "Radość pisania", na której prezentowane są rękopisy wierszy noblistki oraz pierwsze wydania jej tomów poetyckich. Wystawę otworzyli prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek oraz wicedyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Krzysztof Frankowicz.

Pretekstem do przygotowania wystawy jest prowadzony przez Bibliotekę Jagiellońską proces publikowania w przestrzeni cyfrowej archiwum twórczości poetki. Zdigitalizowane  wersje utworów Wisławy Szymborskiej publikowane są na stronach Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej oraz w serwisie internetowym Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.

Na wystawie obejrzeć można autografy wierszy, m. in. "Pytania zadawane sobie", "Cebula", "Kot w pustym mieszkaniu" i "Radość pisania", a także egzemplarze pierwszych wydań tomów poetyckich, w których te utwory zostały opublikowane. Prezentowane są także wydania poezji Szymborskiej w tłumaczeniach na języki obce, takie jak: chiński, angielski, włoski, portugalski, szwedzki, serbski.

Dzięki wystawie możliwe jest nie tylko prześledzenie historii twórczości Szymborskiej, ale także zapisu procesu twórczego jako całości - od pierwszych szkiców po wersję ostateczną, która trafia do czytelników. Autorzy ekspozycji zgromadzili na niej rękopisy i maszynopisy z odręcznymi poprawkami naniesionymi przez poetkę. Prezentowany jest także tomik wierszy przygotowany przez Szymborską i podarowany Adamowi Włodkowi. Eksponaty są tak dobrane, aby nie został pominięty żaden z piętnastu zbiorów poetyckich z dorobku poetki.

Jak pisze we wstępie do katalogu wystawy prof. Wojciech Ligęza: - Refleksja nad pokreślonymi, nieraz labiryntowymi rękopisami przypomina pracę archeologa, ponieważ od gotowego literackiego produktu przechodzimy do etapów wcześniejszych, kształtów nieostrych, stadiów zalążkowych. Badacz rękopisów po kolejnych stopniach zstępuje w głąb tekstu, chcąc wykryć słowne dookreślanie idei, ukazać dojrzewanie pomysłu.

Co warte zauważenia, podpisy do prezentowanych na wystawie eksponatów wykonane zostały przy użyciu czcionki "Szymborska", którą zaprojektował Radosław Łukaszewicz. Jego propozycję wyłoniono spośród zgłoszeń nadesłanych na międzynarodowy konkurs zorganizowany w 2014 r. przez Fundację Miasto Literatury, Fundację Wisławy Szymborskiej, Krakowskiego Biuro Festiwalowe i Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ.

Wystawę "Radość pisania" można zobaczyć w Bibliotece Jagiellońskiej do 27 marca. Wstęp jest wolny.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Świat kompozytorskich szkiców i autografów w Bibliotece Jagiellońskiej
Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u
Otwarcie wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej
Włochy w obiektywie socjologa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj