Symfonia Sobótkowej Nocy na dziedzińcu Collegium Maius UJ

Ku radości stałych bywalców, nowych fanów i przypadkowych przechodniów, przyciągniętych dźwiękami muzyki, i w tym roku tradycyjnie odbyła się na dziedzińcu Collegium Maius "Symfonia Sobótkowej Nocy" - koncert zespołu Piwnica Św. Norberta.

Obchody Nocy Świętojańskiej stały się pretekstem do muzycznego świętowania lata, przyjaźni i radości tworzenia. Zespół Piwnica Św. Norberta od lat gra koncerty wielokulturowe. Symboliczna wędrówka przez wiele zakątków Europy (i nie tylko) dzięki prezentacji różnych gatunków muzycznych, stylów, języków, niepowtarzalnych sposobów śpiewania, wyjątkowego brzmienia wielogłosu niezmiennie porywa wyobraźnię widzów. Autorskie utwory piwniczan inspirowane polskimi tradycjami łączą się harmonijnie z twórczością innych narodów. Często w repertuarze zespołu pojawiają się utwory słowiańskie, bałkańskie, angielskie, irlandzkie, żydowskie i wiele innych.

Tak było i tego wieczoru. Gościnnie w tym roku wystąpiła Hania Rybka z kapelą góralską, zawsze wnoszącymi mnóstwo energii i wzruszającymi pięknem rodzimego folkloru. Łącznikami między utworami muzycznymi były teksty pełne humoru i mądrości ludowej m. in. z książki Wiesława Myśliwskiego "Kamień na kamieniu" w interpretacji aktora Andrzeja Roga.

Magię tego wydarzenia współtworzy niesamowita sceneria arkadowego dziedzińca, pięknie oświetlonego pod gołym czworokątem nieba, obrysowanym stromymi dachami Collegium Maius.

Również tradycyjnie dopisała pogoda. Miejscowa tradycja głosi, że to dzięki Stefanowi Błaszczyńskiemu - ojcu Piwnicy Św. Norberta, modus vivendi całego zespołu, człowiekowi wielkich cnót, który jest w stanie wyprosić dobrą aurę dla corocznych "pięciu minut" Piwnicy Św. Norberta w Collegium Maius UJ.

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika