Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską
osiągnięcie mobilna

Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską

22.11.2022
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Starting Grants 2022. Najbardziej prestiżowy grant na Starym Kontynencie udało się zdobyć dr. inż. Rafałowi Kucharskiemu z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec zbada, jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Na 5-letnie badania przyznano mu 1,49 mln euro.
więcej o Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską
Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka
uroczystość

Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka

21.11.2022
21 listopada w auli Collegium Maius UJ uroczyście wręczono przyznawaną co dwa lata Nagrodę im. Franka Wilczka. Honorowani są nią młodzi polscy naukowcy, którzy dokonali znaczącego odkrycia w fizyce, astronomii lub w dziedzinach im zbliżonych. Nazwisko laureata drugiej edycji nagrody ogłoszono w lipcu br. Został nim dr Michał Parniak z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
więcej o Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka
Książka badaczki z Wydziału Polonistyki nowością w serii Monografie FNP
mobilna

Książka badaczki z Wydziału Polonistyki nowością w serii Monografie FNP

18.11.2022
Książka "Otwieranie wszechświata. Polska powojenna awangarda poetycka: Tymoteusz Karpowicz i Krystyna Miłobędzka" autorstwa dr Karoliny Górniak-Prasnal z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego to nowa pozycja, która ukazała się w serii wydawniczej Monografie FNP. Monografia przedstawia interpretacje projektów poetyckich dwojga polskich powojennych awangardystów.
więcej o Książka badaczki z Wydziału Polonistyki nowością w serii Monografie FNP
Inicjatywa na rzecz odpowiedzialnych badań nad terapiami komórkowymi

17.11.2022
Badaczki z Polskiej Akademii Nauk, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły inicjatywę, która ma na celu upowszechnianie rzetelnej i opartej na publikacjach naukowych wiedzy z dziedziny terapii komórkowych z uwzględnieniem biologii komórek macierzystych oraz prowadzenie w tej kwestii szerokiego dialogu społecznego.
więcej o Inicjatywa na rzecz odpowiedzialnych badań nad terapiami komórkowymi
Doktoranci UJ zrealizują własne projekty badawcze w USA
mobilna

Doktoranci UJ zrealizują własne projekty badawcze w USA

17.11.2022
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta opublikowała listę zwycięzców programu Fulbright Junior Research Award 2023-24. W gronie kilkunastu laureatów znalazło się dwoje doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Aleksandra Synowiec z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i Mateusz Kucab ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ.
więcej o Doktoranci UJ zrealizują własne projekty badawcze w USA