Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
UJ Main Site Portlet
UJ Main Site Portlet

Ambasador Kolumbii w Polsce z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
23 czerwca prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec spotkała się z ambasadorem Kolumbii Assadem José Jaterem Peñą . Podczas rozmowy, w której uczestniczyły również Konsul Honorowa Republiki Kolumbii w Polsce Joanna Natasza Wais oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej dr inż. Iza Zawiska, poruszone zostały m.in. kwestie związane z współpracą uniwersytetu z partnerami z Kolumbii, w tym wyjazdami studentów i pracowników w ramach programu Erasmus+.

Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Senat UJ przyznaje odznakę "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego" osobom wyróżniającym się znamienitą postawą, doceniając je za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej oraz wyjątkowe zaangażowanie w sprawy Uniwersytetu Jagiellońskiego. 24 czerwca do grona wyróżnionych w ten sposób dołączyli prof. Rett Ludwikowski oraz prof. Walter Rechberger.

Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów
"Zmiany nazw ulic i spory o pamięć kulturową w krajobrazie semiotycznym Chorwacji i Słowenii po 2004 roku" to tytuł projektu, który zrealizuje dr Piotr Mirocha z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec zdobył grant na badania pilotażowe w Miniaturze 6 Narodowego Centrum Nauki (NCN) i jest jedynym przedstawicielem społeczności akademickiej UJ na 2. liście rankingowej tego konkursu.

Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury
Prof. Ryszard Nycz, kierownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał w środę srebrny medal "Plus ratio quam vis". Uroczystość w auli Collegium Novum była połączona z jubileuszem 70. urodzin tego jednego z najwybitniejszych autorytetów współczesnej polonistyki i kulturoznawstwa.

Naukowcy z UJ zrealizują projekty wspólnie z partnerami ze Słowenii
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki konkursu OPUS 22 + LAP/WEAVE, w którym naukowcy na wszystkich etapach kariery mogli ubiegać się o finansowanie dla projektów prowadzonych z udziałem zespołów badawczych ze Słowenii realizowanych w ramach programu WEAVE.

Naukowcy z MCB UJ publikują w "EMBO Molecular Medicine"
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, a także z ośrodków z Australii, Turcji i Kanady odkryli powiązanie między defektami w kompleksie modyfikującym cząsteczki tRNA, a zaburzeniami neurorozwojowymi (NDD), charakteryzującymi się niezdolnością do osiągnięcia poznawczych i motorycznych kamieni milowych rozwoju. Badacze wykazali, jak mutacje genetyczne u pacjentów wpływają na aktywność Elongatora i prowadzą do poważnych objawów klinicznych.

Poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu "Perspektyw"
Od pierwszych edycji rankingu opracowywanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" walkę o pozycję lidera toczą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo. Nie inaczej było w tym roku. Podium niezmiennie zamyka Politechnika Warszawska. Uroczysta gala wręczenia dyplomów odbędzie się dziś w stolicy.

Chirurg z SU na podium konkursu Supertalenty w Medycynie 2022
Prof. Michał Pędziwiatr zajął 3. miejsce w tegorocznej edycji konkursu Supertalenty w Medycynie. Laureat jest zastępcą kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej Szpitala Uniwersyteckiego, specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej UJ CM.

Wielomilionowy grant na niekomercyjne badanie kliniczne w UJ CM
Agencja Badań Medycznych rozstrzygnęła konkurs na niekomercyjne badania kliniczne. Jednym z 8 projektów rekomendowanych do finansowania jest projekt dotyczący terapii komórkowej w leczeniu przetok w chorobie Leśniowskiego i Crohna. Kierownikiem i koordynatorem badania w Polsce jest prof. Piotr Wałęga z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Geriatrycznej UJ CM. Budżet projektu wyniesie 12,5 mln zł.

Na Kazimierzu powstała Katedra Fizjologii i Bioenergetyki Mięśni
Przy ul. Skawińskiej 8 odbyło się uroczyste otwarcie Katedry Fizjologii i Bioenergetyki Mięśni UJ CM. Wyposażenie nowej jednostki Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM zostało w większości sfinansowane ze środków programu strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim - Priorytetowy Obszar Badawczy "Jakość badań dla jakości życia - qLIFE".

Poezja rozmawia z filozofią - konferencja poświęcona Adamowi Zagajewskiemu
- Spotykamy się ponad rok po odejściu wielkiego poety i filozofa. W tym czasie, który upłynął bardzo odczuwamy jego brak. Podczas konferencji chcemy podkreślić, jak ważna była poezja, a także inne wypowiedzi Adama Zagajewskiego w kontekście filozofii. Ufam, że te dwa dni rozmów będą stanowiły początek nowego myślenia o twórczości poety – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel otwierając konferencję „Adam Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią”.

Uczeni ponownie zbadają mikrobiologiczny odcisk palca Krakowa
Tegoroczna edycja akcji Global City Sampling Day (gCSD) odbędzie się po raz kolejny już w najbliższy wtorek 21 czerwca. Próbki mikrobiologiczne zbierane będą w miastach na całym świecie, także w Krakowie, dzięki naukowcom z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ) i wsparciu Urzędu Miasta Krakowa oraz jednostek samorządowych.

Panamska wystawa w Ogrodzie Botanicznym
15 czerwca 2022 r. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarta została wystawa pt. "Bioróżnorodność i różnorodność kulturowa Panamy”. W uroczystości uczestniczyli prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski oraz ambasador Panamy w Polsce Javier Bonagas. Wystawa nawiązuje do rocznicy urodzin Józefa Warszewicza – wybitnego XIX-wiecznego botanika, znawcy roślinności tropikalnej.

Prestiżowa nagroda dla dr Anny Czarnej z MCB UJ
Komitet Naukowy Interdyscyplinarnej Konferencji Nauk o Lekach ACCORD 2022 przyznał prestiżową Nagrodę im. prof. Stanisława Binieckiego dr Annie Czarnej z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego za prace nad zastosowaniem biologii strukturalnej w poszukiwaniu nowych substancji czynnych.

Promocje habilitacyjne trzech kolejnych dyscyplin
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinach: psychologia, nauki socjologiczne oraz nauki o kulturze i religii, które odbyły się we wtorek 14 czerwca w auli Collegium Maius UJ. 11 pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.

Walne zgromadzenie przedstawicieli sieci Coimbra Group
W dniach od 9 do 10 czerwca w Uniwersytecie w Padwie odbyła się coroczna konferencja i walne zgromadzenie przedstawicieli sieci Coimbra Group, które poprzedzone były spotkaniami grup roboczych. Wydarzenia te zbiegły się z uroczystymi obchodami 800-lecia działalności padewskiej uczelni.

Promocje habilitacyjne Wydziału Filozoficznego
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył promocjom habilitacyjnym naukowców, którym stopień nadał Wydział Filozoficzny UJ i Rada Dyscypliny Filozofia UJ. Uroczystość odbyła się we wtorek 14 czerwca w auli Collegium Maius UJ. 12 pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.

Ambasador Japonii w Polsce z wizytą na UJ
Prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec spotkała się 13 czerwca ambasadorem Japonii Miyajimą Akio. W spotkaniu uczestniczyli również dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Władysław Witalisz, kierownik Zakładu Japonistyki i Sinologii UJ prof. Stanisław Meyer, przedstawicielka DWM UJ Adriana Hołub-Palonka oraz dyrektorka Wydziału Informacji i Kultury ambasady Japonii Makino Michiko.

Profesorowie UJ nowymi członkami Polskiej Akademii Umiejętności
11 czerwca Walne Zgromadzenie Polskiej Akademii Umiejętności wybrało nowych członków tej instytucji naukowej, wśród których znalazło się jedenaścioro naukowców powiązanych z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Władze regionu nagrodziły profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego
W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyła się gala będąca centralnym punktem całomiesięcznych obchodów Święta Małopolski. Uroczystość była okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla regionu. Złote Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego - Krzyże Małopolski odebrali między innymi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Andrzej Mania i Andrzej Szczerski.