Lista wiadomości

nagrody i wyróżnienia

Marian Turski i Anna Brzyska nagrodzeni za zasługi dla dialogu

05.03.2021
Dziennikarz i historyk Marian Turski oraz działaczka społeczna Anna Brzyska zostali laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2020. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania.
więcej o Marian Turski i Anna Brzyska nagrodzeni za zasługi dla dialogu
Praca badaczy z UJ ukazała się w "ACS Applied Materials&Interfaces"

04.03.2021
W międzynarodowym czasopiśmie "ACS Applied Materials&Interfaces" został opublikowany artykuł Durable Polyelectrolyte Microcapsules with Near-Infrared-Triggered Loading and Nondestructive Release of Cargo. Jego autorami są Karolina Chojnacka-Górka, dr Karol Wolski oraz prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Praca badaczy z UJ ukazała się w "ACS Applied Materials&Interfaces"
Nowa jakość opieki nad pacjentami bariatrycznymi w Prokocimiu

04.03.2021
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji pragniemy zaprezentować Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości powołane przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu, w którym od początku działalności ponad 1,5 tys. zabiegów bariatrycznych, a rocznie udzielane jest w nim ponad 1000 porad. To jedyny tego typu ośrodek w południowej Polsce zapewniający tak kompleksową ofertę leczenia i opieki.
więcej o Nowa jakość opieki nad pacjentami bariatrycznymi w Prokocimiu
25 tys. czarnych dziur na mapie opracowanej z udziałem astronoma z UJ

03.03.2021
W czasopiśmie "Astronomy and Astrophysics" opublikowana została największa i najdokładniejsza jak dotąd mapa nieba obserwowanego na ultraniskich częstotliwościach radiowych, która ujawnia ponad 25 tysięcy aktywnych supermasywnych czarnych dziur znajdujących się w odległych galaktykach.
więcej o 25 tys. czarnych dziur na mapie opracowanej z udziałem astronoma z UJ
Eksperci z PAN: nie będzie szybkiego powrotu do świata sprzed pandemii

03.03.2021
- W najbliższych latach nie można się spodziewać całkowitego powrotu do sytuacji sprzed pojawienia się COVID-19. Zamiast wprowadzać cykliczne i nieprzewidywalne restrykcje, należy raczej tworzyć nowe normy społeczne związane z ograniczaniem możliwości szerzenia się zakażeń – uważa zespół PAN ds. COVID-19.
więcej o Eksperci z PAN: nie będzie szybkiego powrotu do świata sprzed pandemii