Rękopisy z Biblioteki Jagiellońskiej na krajowej Liście UNESCO

Cztery rękopisy Fryderyka Chopina pochodzące ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej zostały wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata", która zawiera obiekty dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości w dziejach Polski.

Polski Komitet Programu UNESCO, któremu przewodniczy naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, a w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, co roku wybiera obiekty, które trafiają na Polską Listę Programu UNESCO.

10 czerwca br. w Belwederze zostanie ogłoszone, które obiekty, mające fundamentalne znaczenie dla historii, kultury i tożsamości naszego kraju, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach wzbogaciły w tym roku listę. Jednak już dzisiaj wiadomo, że znajdą sie na niej cztery rękopisy Fryderyka Chopina znajdujące się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej:

Autografy muzyczne Chopina stanowią bazę edytorską oraz cenny materiał badawczy. Dokumentują działalność muzyczną jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki.

W poprzednich edycjach Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" do zestawienia trafiły pochodzące ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej:

Opisy wszystkich obiektów i związane z nimi historie dostępne są na stronie: pamiecpolski.archiwa.gov.pl.

Program "Pamięć Polski" i tworzona od 2014 r. w jego ramach Polska Lista Krajowa UNESCO stanowią integralną część zainicjowanego w 1992 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Nauki i Kultury Programu UNESCO "Pamięć Świata". Jego celem jest utrwalanie wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości, a przede wszystkim podejmowanie działań na rzecz jego ochrony, upowszechniania wiedzy o nim oraz tworzenia warunków do jego jak najszerszego udostępnienia społeczeństwu.

Na Światowej Liście Programu "Pamięć Świata" znajduje się siedemnaście obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego zgłoszonych przez Polskę - ich lista dostępna jest pod adresem: www.unesco.pl/komunikacja-i-informacja/pamiec-swiata/polskie-obiekty-na-liscie-pamieci-swiata.

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum