Dr Olga Śmiechowicz laureatką Nagród Naukowych "Polityki"

W ubiegłą niedzielę ogłoszono nazwiska laureatów 19. edycji Nagrody Naukowej "Polityki". Wśród pięciorga młodych, wybitnych i ambitnych naukowców - którzy otrzymali stypendia w wysokości 15 tys. zł. - jest dr Olga Śmiechowicz z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: nauki społeczne, ścisłe, techniczne, o życiu i humanistyczne , w której to triumfowała dr Olga Śmiechowicz. Laureaci nagród wyłonieni zostali spośród 15 finalistów, którzy także zostali uhonorowani przez kapitułę konkursu - 10 osób otrzymało dyplomy oraz stypendia w wysokości 5 tys. zł. W tej grupie znalazła się dr Alicja Jarkowska-Natkaniec z Wydziału Historycznego UJ.

Dr Olga Śmiechowicz pracuje w Katedrze Teatru i Dramatu UJ. Interesuje się teatrem antycznym, szczególnie komedią Arystofanesa. Na podstawie monografii o sposobach wykorzystania w antyku teatru jako narzędzia politycznego będzie ubiegała się o habilitację. Laureatka nie skupia się jednak tylko na przeszłości, bo zajmuje się recepcją antycznego teatru w różnych krajach, a jedna z 6 napisanych przez nią książek poświęcona jest współczesnemu teatrowi polskiemu Lupy, Warlikowskiego i Klaty. Jest też cenionym wykładowcą. Jej zajęcia o dramaturgii antycznej na UJ zdobywają najwyższe noty wśród studentów. Sama za sprawdzian swojej teoretycznej wiedzy uważa pracę dramaturga przy "Trojankach" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty, które miały premierę 8 września 2018 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i zyskał miano spektaklu roku.

O jej międzynarodowym uznaniu świadczą zaproszenia na wykłady m.in. do Amsterdamu, Wiednia, Tel Awiwu, Heidelbergu. Jak pisze w rekomendacji prof. Grażyna Borkowska, "Jan Kott byłby zadowolony z kariery zawodowej Olgi Śmiechowicz. A może nawet zobaczyłby w niej partnerską duszę".

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ