Tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca dla dr Agnieszki Daukszy

"Jaremianka. Biografia" dr Agnieszki Daukszy z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca Października. W konkursie, który w 1995 roku ustanowił Śródmiejski Ośrodek Kultury, nagradzani są autorzy krakowscy lub książki o Krakowie. Wręczenie nagrody połączone z wieczorem autorskim odbędzie się 7 listopada br. (godz. 18.00) w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków (ul. Szczepańska 1).

"Maria Jarema. Ona o sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej mówią: Jaremianka. Kobieta awangarda. Emancypantka, zaangażowana aktywistka i zapalona pracoholiczka – niekwestionowany autorytet. Znajdowała się w centrum życia kulturalno-towarzyskiego międzywojnia i lat powojennych, zawierała znajomości, które przetrwały lata, wiązała się z interesującymi mężczyznami i to ona decydowała, kiedy przekuć te związki w trwałe przyjaźnie.
Jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Malarka, rzeźbiarka, graficzka, projektantka kostiumów teatralnych, lalek i pomników. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by 'wymyślić sztukę na nowo'. Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor.
Ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, ceniona przyjaciółka m.in. Różewiczów, Sternów, Przybosiów. W ich wspomnieniach jawi się jako wcielenie ruchu, zmienna, zachwycająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Gdy poznała diagnozę swojej choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować każdy kolejny obraz - chociaż jeszcze jeden. Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują" - czytamy w opisie książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Dr Agnieszka Dauksza pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki UJ. Absolwentka filologii polskiej. W 2017 roku obroniła z wyróżnieniem rozprawę doktorską Afekt w literaturze i teorii modernizmu napisaną pod opieką prof. Ryszarda Nycza. Autorka książek Afektywny modernizm. Nowoczesna literatura polska w interpretacji relacyjnej (2017), Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców (2016) i Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku (2013). Opublikowała kilkadziesiąt artykułów w czasopismach naukowych. Współautorka filmu Płaszów. Odkrywka oraz projektu Krakowskie sny Amona Goetha.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ