Nagroda Inteligentnego Rozwoju także dla dr. Aleksandra Grabca

Dr Aleksander Grabiec z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) został kolejnym laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kapituła doceniła jego nowatorskie badania nad paradontozą. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się pod koniec listopada podczas 5. Forum Inteligentnego Rozwoju.

Jury nagrodziło dr. Aleksandra Grabca w kategorii naukowiec przyszłości za 2 projekty: Epigenetics of periodontitis: DNA methylation in disease development and as a potential therapeutic target oraz Epigenetics of periodontitis: alterations in the host protein acetylation system as a potentially fundamental mechanism for disease development. Laureat wraz z zespołem zbada rolę mechanizmów epigenetycznych w patogenezie paradontozy - wywołanego infekcją bakteryjną przewlekłego stanu zapalnego dziąsła, prowadzącego do zniszczenia tkanek wspierających zęby i ich utraty.

- W realizowanych badaniach prowadzimy analizy procesów epigenetycznych w tkankach pacjentów z paradontozą oraz doświadczenia in vitro na hodowlach ludzkich komórek przyzębia. Uzyskane dotychczas wyniki pozwoliły na zidentyfikowanie dwóch klas białek regulujących procesy epigenetyczne jako potencjalne cele terapeutyczne w paradontozie, których blokowanie za pomocą drobnocząsteczkowych inhibitorów ma silne działanie przeciwzapalne. Dalsze badania umożliwią stworzenie mapy epigenetycznych zmian w komórkach dziąsła, pogłębiając naszą wiedzę na temat molekularnego podłoża paradontozy - wyjaśnia kierownik nagrodzonych projektów.

Dr Aleksander Grabiec jest adiunktem w Zakładzie Mikrobiologii WBBiB UJ. Po ukończeniu studiów na UJ pracował na Uniwersytecie Amsterdamskim, na którym w 2012 roku uzyskał tytuł doktora. Następnie w latach 2013-2016 kontynuował karierę naukową jako post-doc na Uniwersytecie w Manchesterze. W 2016 założył zespół badawczy w Zakładzie Mikrobiologii UJ. W swoich badaniach, finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Fundację na rzecz Nauki Polskiej, zajmuje się wyjaśnianiem, w jaki sposób zaburzenia w regulacji ekspresji genów i mechanizmach epigenetycznych wpływają na rozwój schorzeń związanych z chronicznym stanem zapalnym, tj. paradontoza.

Narody zostaną wręczone podczas 5. Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbędzie się w dniach 26-27 listopada 2020 r. w Uniejowie. Laureatkami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 zostały także dr Anna Dobrut z Katedry Mikrobiologii UJ CM oraz dr n. med. Anna Jagusiak z Katedry Biochemii Lekarskiej UJ CM.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest przez Centrum Inteligentnego Rozwoju i od 5 lat wyróżnia innowatorów i inwestorów, osoby i organizacje, których sposób działania i myślenia wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki. Jest to wyjątkowa i bardzo prestiżowa nagroda w środowisku biznesowym i naukowym popularyzująca, promująca i doceniająca autorów innowacji. Większość wyróżnionych projektów znajduje się w fazie realizacji. Nagroda jest wyrazem szacunku dla pomysłu, a także planu na przyszłość realizowanego projektu i podejścia do jego promocji.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ