Prof. Szczepan Biliński nowym sekretarzem generalnym PAU. Czterech profesorów z UJ wśród nowych członków.

Profesor biologii z Instytutu Zoologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ oraz były prorektor UJ ds. badań i współpracy międzynarodowej objął stanowisko 1 września.

Walne Zgromadzenie PAU, na którym dokonano wyboru nowych członków PAU oraz nowych władz PAU na trzyletnią kadencję odbyło się 20 czerwca br. Następnie wybór nowych władz PAU zatwierdził Prezydent RP.

Skład nowego Zarządu PAU przedstawia się następująco: na prezesa wybrano ponownie prof. Andrzeja Białasa, na wiceprezesów ponownie  prof. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego (z Warszawy) oraz prof. Andrzeja Borowskiego; na sekretarza generalnego  prof. Szczepana Bilińskiego, a na delegata Walnego Zgromadzenia prof. Jerzego Wyrozumskiego.

Ponadto na członka czynnego wybrano prof. Jana Ostrowskiego (Instytut Historii Sztuki UJ), a na członków korespondentów: prof. Wojciecha Bałusa (Instytut Historii Sztuki UJ), prof. Kazimierza Korusa (Instytut Filologii Klasycznej UJ) i prof. Marka Stachowskiego (Instytut Językoznawstwa UJ).

Prof. dr hab. Szczepan Biliński urodził się w roku 1949, w Krakowie. Studia biologiczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1972. Na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora (w roku 1975) i doktora habilitowanego w zakresie biologii (w roku 1980). Po habilitacji odbył staże w uniwersytetach w Utrechcie (Holandia), Norymberdze (Niemcy), Pradze (Republika Czeska), Bazylei (Szwajcaria) i Houston (USA). W roku 1990 uzyskał tytuł naukowy profesora i równocześnie został zatrudniony na stanowisku profesora w Uniwersytecie Jagiellońskim. W Uniwersytecie Jagiellońskim pełnił szereg funkcji administracyjnych; był kolejno dyrektorem Instytutu Zoologii (w latach 1987-1999), dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (w latach 1999- 2005) oraz prorektorem ds. współpracy międzynarodowej (w latach 2005-2012). Równocześnie pełnił też rozmaite funkcje poza Uniwersytetem Jagiellońskim; m.in. był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, przewodniczącym sekcji Komitetu Badań Naukowych (1997-2000), przewodniczącym Komisji Embriologii i Morfologii Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem polsko-amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz pełnomocnikiem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. Utworzenia Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Ta ostatnia funkcja zakończyła się pełnym sukcesem; Narodowe Centrum Nauki zostało uroczyście otwarte przez Premiera RP, Donalda Tuska w marcu 2011 roku i od tego czasu finansuje badania podstawowe realizowane na uczelniach i w instytutach naukowych w Polsce.

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Troje nowych profesorów belwederskich w Uniwersytecie Jagiellońskim