Otwarto konferencję o twórczości Katherine Mansfield

5 lipca na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła się trzydniowa międzynarodowa konferencja poświęcona Katherine Mansfield – modernistycznej pisarce nowozelandzkiego pochodzenia, znanej zwłaszcza jako autorka licznych opowiadań. W otwarciu konferencji wzięli udział m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz ambasador Nowej Zelandii w Polsce Mary Thurston.

Uczestników konferencji, zatytułowanej Katherine Mansfield: Inspirations and Influences, przywitał w auli Collegium Maius prodziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Władysław Witalisz. Następnie do zebranych przemówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na nieprzypadkowy wybór Krakowa jako miejsca konferencji, bowiem miasto to łączy z jej tematem postać Stanisława Wyspiańskiego, którego twórczością Katherine Mansfield była żywo zainteresowana i któremu poświęciła wiersz Do Stanisława Wyspiańskiego. Rektor wyraził radość z obecności wielu znamienitych gości, w tym ambasador Nowej Zelandii Mary Thurston oraz wybitnych literaturoznawców z różnych krajów świata. Po rektorze głos zabrała Mary Thurston, która w imieniu rodaków pisarki podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji konferencji i pożyczyła uczestnikom owocnych obrad.

Konferencja Katherine Mansfield: Inspirations and Influences potrwa trzy dni, w trakcie których uczestnicy dyskutować będą m.in. o twórczości pisarki w kontekście nurtu modernistycznego, jej inspiracjach literackich, wpływie jaki wywarła na innych twórców, relacjach pomiędzy jej pisarstwem a innymi dziedzinami sztuki, tematyce wojny, przemocy, choroby i kolonializmu w twórczości Katherine Mansfield, a także związkach pisarki z Polską. Wydarzenie współorganizują, oprócz Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katherine Mansfield Society oraz Katolicki Uniwersytet w Rużomberku (Słowacja). Szczegółowy program dostępny jest na stronie konferencji.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau