Książę koronny Perlisu z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

19 listopada 2018 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim gościła delegacja z Universiti Malaysia Perlis (UniMAP), której przewodniczył Jego Książęca Wysokość książę koronny malezyjskiego stanu Perlis Tuanku Syed Faizuddin Putra Jamalullail.

Delegację przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali także m.in. prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn oraz prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych (WSMiP) dr hab. Paweł Laidler. Natomiast w skład delegacji malezyjskiej weszli także m.in. córka księcia Jej Wysokość Sharifah Farah Adriana Binti Tuanku Syed Faizuddin Putra Jamalullail oraz wicekanclerz UniMAP Dato’ prof. dr. Zul Azhar Zahid Jamal.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej wizyty w Gabinecie Rektora, gdzie Jego Książęca Wysokość dokonał wpisu do księgi pamiątkowej. W trakcie głównej części spotkania, która odbyła się w Sali Senackiej, rektor UJ zapoznał delegację malezyjską z najważniejszymi informacjami na temat Uniwersytetu Jagiellońskiego, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z uczelniami malezyjskimi, w tym prowadzonej z nimi wymiany studenckiej. Od 2005 r. dyplom UJ otrzymało 52 obywateli Malezji, w tym 49 absolwentów kierunku lekarskiego, 2 absolwentów europeistyki i 1 absolwent zarządzania. Następnie głos zabrali kolejno prodziekan WSMiP UJ prof. Paweł Laidler, prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn oraz kierownik Katedry Bezpieczeństwa Azji i Afryki UJ prof. Bogusław Pacek, którzy zaprezentowali stronie malezyjskiej możliwości współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim na różnych polach.

Wyraziwszy radość z możliwości goszczenia na najstarszej polskiej uczelni, Jego Książęca Wysokość Tuanku Syed Faizuddin Putra Jamalullail pokrótce przedstawił profil Universiti Malaysia Perlis (UniMAP), uczelni, na której sprawuje honorową funkcję kanclerza. Więcej informacji na temat UniMAP zaprezentował wicekanclerz (odpowiednik rektora) tej uczelni Dato’ prof. dr. Zul Azhar Zahid Jamal. Wicekanclerz podkreślił, że podstawowym celem wizyty delegacji jest poszukiwanie nowych partnerów do współpracy, która pomogłaby w kształceniu kadr wspierających rozwój kraju. W tym kontekście, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UJ Dorota Maciejowska przedstawiła pokrótce oferowane przez Uniwersytet Jagielloński możliwości kooperacji w zakresie wymiany studenckiej.

Po spotkaniu w Sali Senackiej członkowie delegacji zwiedzili z przewodnikiem najważniejsze sale Collegium Novum, po czym udali się do Instytutu Konfucjusza UJ, gdzie odbył się pokaz tradycyjnych tańców malezyjskich.

Wraz z delegacją, wizytę na Uniwersytecie Jagiellońskim złożyła grupa ponad 30 malezyjskich studentów.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim