Wernisaż wystawy manuskryptów muzycznych "Beethoven i wielkie rocznice"

Otwarcie wystawy rękopisów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej stanowi tradycyjne rozpoczęcie odbywającego się od 1997 roku Wielkanocnego Festiwalu Ludwika van Beethovena. Hasłem przewodnim tegorocznej ekspozycji oraz całego wydarzenia muzycznego jest „Beethoven i wielkie rocznice”.

Choć głównym elementem tegorocznej wystawy są autografy dzieł Ludwiga van Beethovena, to, w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, na ekspozycji prezentowane są także najcenniejsze zabytki polskiej kultury muzycznej. Zobaczyć na niej można m.in przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej, pochodzący z 1408 roku rękopis „Bogurodzicy” , a także manuskrypty kompozytorów i dzieł muzycznych szczególnie ważnych dla polskiej kultury okresu zaborów -  wczesne wydanie „Mazurka Dąbrowskiego”, „Śpiewy historyczne” Juliana Ursyna Niemcewicza oraz pieśniowe działa Stanisława Moniuszki, które stanowią przykłady twórczości mającej podtrzymywać narodową tożsamość Polaków, pisanej „ku pokrzepieniu serc". W tym kontekście nie mogło zabraknąć także autografów dzieł Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego oraz szkiców do "Fantazji Polskiej" Ignacego Jana Paderewskiego.

Przede wszystkim jednak na wystawie można podziwiać niezwykle cenne i udostępniane jedynie przy wyjątkowych okazjach rękopisy dzieł wielkiego wiedeńskiego mistrza - jego symfonie, kompozycje kameralne i fortepianowe.

Jak mówiła podczas wernisażu dyrektor generalna festiwalu Elżbieta Penderecka, wystawa manuskryptów daje zwiedzającym możliwość niemalże wejścia do laboratorium myśli genialnych kompozytorów, gdyż rękopisy dają możliwość wglądu nie tylko w charakter pisma, ale też w charakter samego kompozytora, w jego artystyczną osobowość. Bez wątpienia stanowią one również świadectwo twórczego procesu i źródło do badań nad sposobem powstawania dzieł.

Prezentowane rękopisy muzyczne pochodzą ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie oraz Sekcji Zbiorów Muzycznych Biblioteki Jagiellońskiej. Ryciny i fotografie stanowią część kolekcji Sekcji Zbiorów Graficznych i Kartograficznych BJ.

Wernisaż wystawy uświetnił recital fortepianowy w wykonaniu Krzysztofa Książka, który wykonał utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Ludwiga van Beethovena.

Wystawę w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej można zwiedzać do 30 marca.

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika