Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20170810

Wirtualna wystawa o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana

Data: 10.08.2017 - 30.09.2018
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Wirtualna wystawa o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana

Biblioteka Jagiellońska (BJ) zaprasza do odwiedzenia wirtualnej wystawy "Bolesław Leśmian (1877-1937 ) - magia słów". W 2017 roku przypada 140. rocznica jego urodzin i 80. rocznica śmierci. "Przygotowaną wystawą chcemy uczcić pamięć poety, dla którego wiersz był nie tylko myślą-obrazem-treścią, ale ponadto samodzielnym tworem słownym, który się z magii słów narodził i tę magię sam uprawia" - czytamy na stronie BJ.

Bez wątpienia twórczość tego wybitnego poety była i pozostaje zjawiskiem niepowtarzalnym w naszej literaturze. Ten arcymistrz słowa czerpiąc z polskiego folkloru, tradycji literackich baroku, romantyzmu i Młodej Polski, stworzył jednocześnie swój własny, oryginalny język. Metafizyczno-filozoficzna poezja Bolesława Leśmiana pełna jest dialektyzmów, archaizmów i neologizmów (słynnych "leśmianizmów"). Jak uważa literaturoznawca prof. Michał Głowiński, poeta posługiwał się językiem tak, jakby go tworzył w trakcie pisania.

Przez większość swego życia Leśmian pozostawał poetą mało znanym. Dopiero wybór w 1933 roku na członka nowo utworzonej Polskiej Akademii Literatury sprawił, że stał się on twórcą docenianym. Chcąc pokazać, jak z upływem lat zmieniała się twórczość Leśmiana i jej recepcja w przedwojennej Polsce zaprezentowano w układzie chronologicznym recenzje wybranych utworów poety zamieszczone w prasie, teksty krytyczne i refleksje opublikowane za jego życia i po śmieci. Materiały te uzupełniają dwa fragmenty twórczości Leśmiana: Ballady (w unikatowym wydaniu z 1926 r. ) oraz esej Z rozmyślań o poezji, który ujrzał światło dzienne dopiero po śmierci autora.

Wybrane artykuły stanowią ciekawe źródło historyczne ukazujące kulturę epoki, to, w jaki sposób publicyści i artyści postrzegali twórczość Leśmiana, jaką przypisywali mu rolę, czym ich fascynował, a czym prowokował. Zaprezentowane teksty stanowią ciekawe świadectwo tamtego czasu i skłonią do twórczych poszukiwań własnych, w czym pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej pragnęliby miłośnikom, znawcom ale i amatorom, poznającym dopiero twórczość Bolesława Leśmiana, pomóc.

Wirtualną wystawę można zwiedzić na stronie Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj