Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20171016

Wystawa poświęcona pamięci profesora Aleksandra Birkenmajera

Data: 16.10.2017 - 15.11.2017
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3 (sala wystawowa)
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Wystawa poświęcona pamięci profesora Aleksandra Birkenmajera

Jak ująć i opisać w ramy życie i twórczość człowieka tak wszechstronnego, pełnego pasji i chęci poznania tego co nowe i nieznane? Warto sięgnąć do zasobów rękopiśmiennych przechowywanych w Sekcji Rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej, aby przekonać się, że nie ma jednej odpowiedzi. Wernisaż wystawy "Pamięci prof. Aleksandra Birkenmajera 1890-1967" odbędzie się 14 października w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej.

Aleksander Birkenmajer był dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (1939, 1945-1947) oraz Biblioteki Jagiellońskiej (1947-1951). Był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Stał się jednym z najwybitniejszych na świecie znawców rękopisów średniowiecznych w zakresie astronomii, astrologii, matematyki i filozofii. Był wybitnym znawcą historii książki i wspaniałym bibliotekoznawcą. Kierował Katedrą Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego (1951-1960). Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Brał również udział w pracach innych akademii i towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, w licznych konferencjach i zjazdach.

"Jego dorobek naukowy jest imponujący i obejmuje publikacje z historii nauk ścisłych, historii filozofii oraz bibliotekoznawstwa. Na szczególna uwagę zasługują prace nad Erazmem Vitelonem i Mikołajem Kopernikiem. Obfitość materiałów jakie po Nim pozostały, każda ze stron Jego działalności, daje możliwość zorganizowania niejednej jeszcze wystawy. Rękopisy zgromadzone na wystawie to niewielki fragment spuścizny Aleksandra Birkenmajera. To hołd złożony w 50-lecie śmierci, próbujący jedynie zarysować postać wielkiego uczonego" - czytamy w komunikacie Biblioteki Jagiellońskiej.

Wystawę "Pamięci prof. Aleksandra Birkenmajera 1890-1967" można zwiedzać od 16 października do 15 listopada (pon. 10.00-17.00, wt.-pt. 10.00-15.00).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj