Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20180118

UJ dla Krakowa: spotkanie poświęcone zanieczyszczeniu powietrza

Data: 18.01.2018
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Organizator: Uniwersytet Jagielloński, Cafe Nauka, UJ Collegium Medicum
Kontakt: nauka@uj.edu.pl
UJ dla Krakowa: spotkanie poświęcone zanieczyszczeniu powietrza

Pierwsze z serii wydarzeń pod wspólną nazwą "UJ dla Krakowa". W ramach tego cyklu odbywać się będą wykłady połączone z dyskusją, podczas których prelegenci - naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w formie popularnonaukowych prezentacji mówić będą o takich zagadnień jak smog, klimat miasta, bezpieczeństwo stosowania leków, współczesna diagnostyka promieniowaniem jądrowym, bezpieczeństwo w mieście.

Tematem inauguracyjnego spotkanie będzie "Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie - klimat, analiza pyłów, skutki zdrowotne".

Tablice informacyjne, aplikacje na telefon, punkty pomiarowe – coraz więcej osób śledzi stan zanieczyszczenia powietrza. I choć problem ten nie dotyczy tylko Krakowa, to wyjątkowo, położenie miasta i związany z tym klimat, powodują szybki wzrostu stężenia i utrzymywania się zanieczyszczenia przez długi czas. Dlaczego klimat Krakowa jest taki specyficzny? Co znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu, jaki jest jego skład i źródło pochodzenia? Co właściwie oznaczają podawane przez stacje pomiarowe skróty PM10 czy PM0,1? I kolejne pytania, które nasuwają się niemal automatycznie: jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza? W jaki sposób dostaje się do naszego organizmu?

Na te i wiele innych kwestii odpowiedzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas spotkania przedstawią także wyniki prac badawczych dotyczących zanieczyszczenie powietrza.

Udział wezmą:

  • dr hab. Anita Bokwa – klimatolog, adiunkt w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej (Wydział Geografii i Geologii UJ), zajmuje się badaniami z zakresu klimatu miasta, bioklimatologii, mikroklimatologii, klimatologii historycznej, edukacji przyrodniczej, autorka ponad 100 publikacji naukowych;
  • prof. dr hab. Marek Michalik – geolog, pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych (Wydział Geografii i Geologii UJ), zajmuje się badaniami z zakresu mineralogii, petrologii, geochemii, aerozolii, problemów zanieczyszczenia środowiska, możliwościami wykorzystania odpadów przemysłowych;
  • dr hab. n. med. Ewa Konduracka, prof. UJ – lekarz, pracuje w Instytutcie Kardiologii (Wydział Lekarski UJ CM);

Moderatorem spotkania będzie redaktor Dominika Wantuch z "Gazety Wyborczej" w Krakowie, zajmująca się m.in. problematyką smogu.

Po około godzinnym wykładzie, uczestnicy będą mieli możliwość zadania pytań prowadzącym. 

Wstęp wolny.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj