Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20180121

Spotkanie z kurdyjskim pisarzem Mehmetem Dicle

Data: 21.01.2018
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Mały Rynek 4
Organizator: Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ i Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
Spotkanie z kurdyjskim pisarzem Mehmetem Dicle

Tematem rozmowy będzie "Kurdystan i Turcja w obiektywie kurdyjskiej literatury współczesnej". Spotkanie poprowadzi dr Joanna Bocheńska.

Mehmet Dicle urodził się  w 1977 r. w wiosce w pobliżu Hezro, niewielkim miasteczku nieopodal Diyarbakir w Kurdystanie północnym (Turcja). W latach 90. wyjechał na studia do Stambułu. Dziś mieszka i pracuje jako nauczyciel geografii na jednej z wysp na Morzu Marmara niedaleko od Stambułu.

Pierwszy zbiór jego opowiadań - w dialekcie kurmandżi języka kurdyjskiego - zatytułowany "Asûs" ukazał się w 2005 roku przynosząc mu rozgłos i uznanie kurdyjskich krytyków. Kolejne - "Nara" (2010) i "Ta" ("Gorączka", 2013) ugruntowały jego popularność zwłaszcza wśród wielu młodych ludzi, dla których udział w kurdyjskim życiu kulturalnym jest dziś wyrazem nie tylko własnej tożsamości i oporu wobec tureckiej polityki wynaradawiania, ale przede wszystkim - poszukiwaniem głosu kurdyjskiej nowoczesności w globalnym świecie nowych wyzwań i inspiracji.

Tematem spotkania będzie twórczość pisarza, sytuacja odradzającej się współczesnej kurdyjskiej kultury i niełatwa codzienność w Turcji. Zapraszamy również do lektury kilku opowiadań Mehmeta Dicle w języku polskim w tłumaczeniu Joanny Bocheńskiej, które ukazały się na łamach czasopisma "Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies" nr 15 i są dostępne online pod linkiem:
www.kurdishstudies.pl/files/Fritillaria_Kurdica_2016_15.pdf

Wizyta Mehmeta Dicle w Krakowie odbywa się w ramach projektu badawczego "Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej" finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj