Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20180517

XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

Data: 17.05.2018 - 19.05.2018
Kontakt: festiwalnauki@afm.edu.pl
Witryna internetowa: https://fnis.pl
XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

Pokazy nowych technologii, które podnoszą jakość życia, turnieje szachowe, koncerty, wykłady o nieograniczonych możliwościach rozumu - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznej edycji festiwalu.

Popularnonaukowym i artystycznym wydarzeniom przyświecać będzie hasło "Moc rozumu". W ten sposób organizatorzy (w tym roku głównym organizatorem festiwalu jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego) zamierzają zwrócić uwagę nie tylko na postęp w nauce, ale i na wielką odpowiedzialność ludzi, którzy zmieniają świat dzięki nowym technologiom.

W dniach 17-19 maja krakowski Rynek Główny zamieni się w miasteczko naukowe, w którym krakowianie i turyści - entuzjaści nauki w każdym wieku - będą mogli zobaczyć i doświadczyć tego, co zazwyczaj dzieje się w laboratoriach i salach wykładowych. Ich przewodnikami będą pracownicy uczelni akademickich i instytutów Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy przybliżą osiągnięcia, sekrety i wyzwania swoich dyscyplin. Badacze wskażą praktyczne korzyści wynikające z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływ na jakość życia.

Przekaz popularnonaukowy zostanie dostosowany do wieku i zainteresowań odbiorców - przewidziano warsztaty i spotkania dla dzieci i młodzieży, ale również takie, które zainteresują osoby dorosłe, w tym starsze pokolenie. Obok akademickich wykładów i prelekcji odbędą się widowiskowe pokazy, występy artystów teatralnych i muzyków, organizowane będą tez konkursy z nagrodami. Nowością tegorocznego Festiwalu jest turniej szachowy z symultaną z udziałem mistrza szachowego i ochotników.

Uczelnie artystyczne zadbały o oprawę wydarzenia. Festiwal otworzy spektakl z udziałem studentów Akademii Sztuki Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego. Akademia Muzyczna w Krakowie przygotowuje koncert finałowy.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie organizowany od 2000 roku jest największym środowiskowym wydarzeniem popularyzującym naukę i sztukę w Małopolsce.

Tegorocznym patronem imprezy jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, autor m.in. "Psychopatologii nerwic". Setna rocznica urodzin uczonego przypada w przyszłym roku. Dorobek naukowy profesora dowodzi jak wielkie są możliwości ludzkiego intelektu.

Pliki do pobrania
pdf
Program przygotowany przez Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj