Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20180508

Wystawa "Uniwersytet Jagielloński u progu niepodległości"

Data: 08.05.2018 - 15.11.2018
Miejsce: Collegium Novum (I piętro) oraz Zaułek Estreichera Muzeum UJ Collegium Maius (wejście od ul. św. Anny)
Wystawa

Na 18 planszach przedstawione zostały reprodukcje zdjęć i dokumentów, które ukazują wkład profesorów i studentów UJ w odzyskanie niepodległości Polski.

Uniwersytet Jagielloński - przez wieki, w czasach rozkwitu i klęsk kraju ostoja nauki, polskości, tradycji i historii narodu, w momencie wybuchu I wojny światowej był politycznie zróżnicowany. Pośród wykładowców, pracowników administracji i studentów, istniały różne wizje co do przyszłości Polski i działań prowadzących do odzyskania wyczekiwanej niepodległości. Starsza generacja profesorów, wobec zaistniałej sytuacji politycznej zajmowała ostrożne stanowisko, sprzyjając monarchii austro - węgierskiej. Przeciwstawną, narodową formacją, krytyczną wobec Austrii, było pokolenie młodszych wykładowców. Ta różnorodność poglądów i przekonań prowadząca często do zaciekłych sporów, nie przeszkodziła uniwersytetowi w ważnych chwilach, wszelkimi możliwościami i siłami jednoczyć się w walce i wspieraniu działań zmierzających do najważniejszego celu - wolnego, niepodległego kraju oraz ochrony przed skutkami wojny własnych wykładowców, pracowników i studentów, a także mieszkańców Krakowa. Podczas czterech lat walk uczelnia wielokrotnie przeżywała ciężkie, dramatyczne momenty, dając zawsze dowody zjednoczenia i aktywnej działalności na rzecz kraju oraz uczelni, udzielając możliwej pomocy wszystkim potrzebującym.

Bilans I wojny światowej dla Wszechnicy Jagiellońskiej był tragiczny. Zginęło wielu studentów i asystentów. Budynki uniwersyteckie uległy dewastacji, braki finansowe były codziennością. Był to jednak okres radości, wielkiego zapału i pracowitości w odzyskanej, wolnej ojczyźnie. Uniwersytet był zawsze ambasadorem sprawy polskiej. Zachował jedność dając dowody niezwykłej mobilizacji. Uratował wielu pracowników i studentów przed śmiercią, ochronił mieszkańców przed epidemiami i biedą, ocalił własne mienie przed grabieżą. W trudnym, powojennym okresie z nowymi wyzwaniami i planami wkraczał w pełen sukcesów okres 20-lecia międzywojennego.

Wystawę można oglądać w Collegium Novum do 12 maja. Od 15 maja do 15 listopada 2018 r. wystawa będzie prezentowana w Zaułku Estreichera Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius (wejście od ul. św. Anny) w godz. 9 -18, wstęp wolny.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj