Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2018

20180925
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Intro Days 2018

Data: 25.09.2018 - 29.09.2018
Miejsce: Wydział Matematyki i Informatyki UJ, ul. Prof. Stanisława Łojasiewicza 6
Organizator: Dział Obsługi Studentów Zagranicznych UJ, Studencki Zespół Ambasadorów UJ
Kontakt: p.e.kowalska@uj.edu.pl, p.winiarski@uj.edu.pl
Intro Days 2018

Intro Days to wydarzenie zorganizowane dla cudzoziemców stawiających pierwsze kroki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obejmuje serię warsztatów i szkoleń odbywających się w ostatnich dniach września, przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Wzorem ubiegłorocznych spotkań, uczestnicy będą mogli zapoznać się m.in. z zasadami pobytu w Polsce, organizacją studiów, obsługą USOSweb, zwiedzić najważniejsze uniwersyteckie budynki oraz muzea, a także otrzymać przydatne wskazówki dotyczące życia studenckiego w Krakowie. Intro Days nie dotyczy uczestników wymian, dla których przeznaczone jest oddzielne wydarzenie – Orientation Week.

 

Wydarzenie obejmuje różne inicjatywy pomagające studentom zagranicznym zapoznać się ze specyfiką pobytu w Krakowie i studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim:  

  • Welcome Point – punkt informacyjny i rejestracyjny dla wszystkich cudzoziemców stanowiący wsparcie organizacyjne i merytoryczne dla studentów. Przy rejestracji uczestnicy otrzymają tzw. „welcome packi”.
  • Stanowisko Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – pomoże w zebraniu niezbędnych dokumentów na potrzeby legalizacji pobytu, w tym ubiegania się o zezwolenie  na pobyt czasowy i stały, również na podstawie Karty Polaka.
  • Kwaterowanie uczestników - zapewnienie wsparcia językowego i mentorskiego przy kwaterunku w domach studenckich, w których zostały przyznane miejsca cudzoziemcom rozpoczynającym po raz pierwszy studia w UJ.
  • Spotkanie z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego – przywitanie uczestników, zaprezentowanie struktury UJ oraz najnowszych osiągnięć uczelni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja filmu o Uniwersytecie Jagiellońskim.
  • International Breakfast - spotkanie z organizacjami studenckimi – okazja do zapoznania się ze strukturą i działalnością Samorządu Studentów, Kół Naukowych, Studenckiego Zespołu Ambasadorów, Bractwa Czapki Studenckiej i uniwersyteckim Zespołem Pieśni i Tańca „Słowianki”.
  • Pomoc materialna – Dział Spraw Studenckich
    W trakcie panelu zostaną zaprezentowane formy pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy zostaną zapoznani z rodzajami stypendiów, sposobem ubiegania się o poszczególne stypendia i wymaganymi dokumentami. Każde ze stypendiów zostanie omówione z uwzględnieniem uprawnień studentów-obcokrajowców do ich pobierania. Panel zakończy przedstawienie domów studenckich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Collegium Medicum.
  • „Zadbaj o swoje zdrowie!” - Dział Spraw Studenckich
    Podczas wykładu zostaną przedstawione istotne informacje na temat ubezpieczeń zdrowotnych.  Zainteresowani dowiedzą się, jakie warunki muszą spełnić, aby ubezpieczyć się za pośrednictwem Uczelni,  jakie uprawnienia przysługują ubezpieczonemu oraz gdzie powinni zgłosić się do ubezpieczenia.
  • Opłaty – Dział Obsługi Studiów
    W trakcie panelu przedstawione zostaną najważniejsze informacje dotyczące opłat za studia, w szczególności zasady oraz terminy ich wnoszenia. Poruszone zostaną także kwestie dotyczące przesłanek zwolnienia z opłaty za studia oraz procedury składania wniosku o zwolnienie z opłaty.
  • Organizacja roku akademickiego – Dział Obsługi Studiów
    W trakcie panelu przedstawione zostaną najistotniejsze z punktu widzenia studenta terminy dotyczące m.in. rejestracji na zajęcia czy składania deklaracji wyboru przedmiotów. Omówione zostaną również kwestie związane z terminami odbywania zajęć oraz dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
  • Stypendia NAWA – Dział Obsługi Studentów Zagranicznych
    Jeden z paneli zostanie poświęcony stypendiom NAWA – stypendium dla Polonii, im. Łukasiewicza i im. Banacha. Uczestnikom przybliżona zostanie procedura wypłaty stypendiów a także informacje o dodatkowych świadczeniach. Prowadzący opowiedzą również o zależnościach między tokiem studiów i regulaminami programów stypendialnych.
  • Wymiana międzynarodowa i krajowa – Dział Obsługi Studentów Zagranicznych
    W trakcie panelu przedstawione zostaną najważniejsze międzynarodowe i krajowe programy wymiany dostępne dla każdego studenta UJ. Przedstawione zostaną zasady udziału oraz terminy rekrutacji na poszczególne programy, wysokość stypendium oraz informacje gdzie i na jak długo można wyjechać.
  • Legalizacja pobytu - Małopolski Urząd Wojewódzki, Straż Graniczna
    Panel zostanie poprowadzony przez pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego we współpracy ze Strażą Graniczną. Opowiedzą oni o sposobach legalizacji pobytu w Polsce, zasadach wjazdu do kraju i wyjazdu z niego, rodzajach wiz i ewentualnych sankcjach za nielegalny pobyt.
  • Bezpieczeństwo studentów – Pełnomocnik Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów
    Pełnomocnik Rektora ds.. Bezpieczeństwa opowie o swojej roli, która polega na udzielaniu studentom i doktorantom oraz społeczności akademickiej wsparcia w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa - począwszy od działań prewencyjnych i edukacyjnych, poprzez opracowywanie i wdrażanie procedur aż po bieżące reagowanie na sytuacje związane z bezpieczeństwem na Uniwersytecie.
  • Czarna magia USOSweba – warsztaty z obsługi USOSweb, w tym pomoc w rejestracji na zajęcia.
    Szkolenie biblioteczne – przybliżenie zasad korzystania z zasobów Biblioteki Jagiellońskiej i bibliotek wydziałowych.
  • Szkolenie z etykiety uniwersyteckiej – informacje o specyfice uczelni wyższych, szkolenie z zasad przygotowywania wniosków. Przybliżone zostaną również uczelniane zasady komunikacji i zagadnienie netykiety.
  • Spotkanie z rodzicami – dotychczasowe doświadczenia Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazują, że wśród studentów zagranicznych nie brakuje również osób niepełnoletnich. Organizatorzy przybliżą rodzicom najważniejsze różnice związane z formalnościami przy obsłudze studiów osób pełnoletnich i niepełnoletnich. Na spotkaniu możliwe będzie również zadanie pytań prowadzącym.
  • Twoja kariera z Biurem Karier! – podczas spotkania z pracownikiem Biura Karier uczestnicy otrzymają cenne informacje dotyczące nie tylko działalności Biura oraz oferty dla studentów, ale także najświeższych danych płynących z rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa. Uczestnicy dowiedzą się jak pokierować swoją karierą przy wsparciu Biura Karier korzystając z poszczególnych usług takich jak: coaching kariery, konsultacje dokumentów aplikacyjnych (CV i list motywacyjny), projekt mentoringowy, Targi Pracy oraz szkolenia i warsztaty podnoszące kompetencje.
  • Zwiedzanie: Collegium Maius, Muzeum Farmacji i Ogrodu Botanicznego – początek nauki w nowym miejscu to również świetna okazja by poznać je od nieco innej, historycznej strony. W zależności od godziny, zwiedzania dostępne w języku polskim, angielskim i rosyjskim.
  • Wieczór filmowy: „Zimna Wojna” – nowy film polskiego laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego – historia o miłości dwojga ludzi, przedstawiona na tle wydarzeń zimnej wojny w Europie. Seans odbędzie się w Kinie Pod Baranami – klimatycznym kinie studyjnym ulokowanym w historycznym pałacu w samym sercu krakowskiego rynku.

     

    Prezentacje zostaną przeprowadzone przez pracowników z tłumaczeniem liaison na język rosyjski i angielski, w zależności od wersji językowej panelu.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron