Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20181117

Koncert galowy z okazji jubileuszu 140-lecia Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ

Data: 17.11.2018
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Koncert galowy z okazji jubileuszu 140-lecia Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ

W 2018 roku Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego obchodzi 140-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu odbędzie się wyjątkowy koncert pod patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka.

W pierwszej części koncertu usłyszymy utwory a capella, które zapisały się w pamięci wszystkich pokoleń chórzystów Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ. Połączone siły obecnego składu chóru oraz Chórzystów-Seniorów wykonają m.in. "Hasło" Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ z muzyką Felicjana Szopskiego, "Kołysankę" Jana Maklakiewicza i "Słowiczku mój" Bolesława Wallka-Walewskiego. Po przerwie zabrzmią fragmenty oper, w których znaczącą rolę odgrywa chór męski. Krakowski Chór Akademicki UJ w towarzystwie Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprezentuje chóry z takich oper jak "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, "Carmen" George’a Bizeta, "Rigoletto" Giuseppe Verdiego. Za pulpitem dyrygenckim staną byli i obecni dyrygenci zespołu.

Bezpłatne zaproszenia na koncert dostępne będą w kasie Filharmonii od 13 listopada 2018 roku.

Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego powstał w listopadzie 1878 roku i od tamtej pory działa w uczelni nieprzerwanie. Jest najstarszym męskim chórem akademickim w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Dwukrotnie oficjalnie rozwiązywany i zawieszany (w latach 1939-45 oraz 1950-57), nigdy nie przerwał swojej działalności artystycznej. Chór aktywnie uczestniczy w życiu uniwersytetu i Krakowa, bierze udział w licznych projektach krajowych i zagranicznych. Od 1995 roku jest członkiem Stowarzyszenia Chórów Europejskich Europa Cantat. Z okazji Jubileuszu 130-lecia, w roku 2008 minister kultury i dziedzictwa narodowego odznaczył chór Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Chór wydał dotychczas 8 płyt CD z utworami kompozytorów polskich. Chór posiada swoje hasło muzyczne, którym jest pierwsza zwrotka utworu pt. '"Leć pieśni w dal…’", skomponowanego w 1897 roku przez Felicjana Szopskiego do słów Edwarda Leszczyńskiego, przetłumaczona na języki słowacki, niemiecki, bułgarski i włoski. 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj