Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2018

20181122
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

"Wolna wola a odczytywanie umysłu" - wykład otwarty prof. Johna-Dylana Haynesa

Data: 22.11.2018
Czas rozpoczęcia: 18.30
Miejsce: Wydział Prawa i Administracji UJ, ul. Krupnicza 33a
Organizator: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Uniwersytet Jagielloński, miasto Kraków
Witryna internetowa wydarzenia: www.wielkiepytania.pl
"Wolna wola a odczytywanie umysłu" - wykład otwarty prof. Johna-Dylana Haynesa

Spotkanie z wybitnym badaczem mózgu odbędzie się w ramach cyklu "Wielkie Pytania w Krakowie".

Jaki wpływ na wolną wolę mają nasze procesy poznawcze? Jak mózg koduje nasze doświadczenia i myśli? Czy neuro-skany mogą obrazować takie działania mózgu jak podejmowanie decyzji, zapamiętywanie czy wyobrażanie? A może współczesna nauka pozwala na przewidywanie, jakie decyzje podejmiemy? O tym i o innych tropach wolnej woli w obrazowaniu mózgu opowie profesor John-Dylan Haynes, dyrektor Berlin Center for Advanced Neuroimaging.

Jego badania koncentrują się na mechanizmach, które leżą u podstaw procesów poznawczych człowieka, takich jak wyobraźnia, planowanie i podejmowanie decyzji. Haynes interesuje się także neuronalnym podłożem świadomości. Publikacje Haynesa, ukazujące się w najbardziej prestiżowych czasopismach, cytowano dotąd kilkanaście tysięcy razy.

John-Dylan Haynes uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Bremen w 2003 roku, broniąc pracy dotyczącej neuronalnych korelatów uwagi wzrokowej. Pracował na Uniwersytecie w Plymouth, Magdeburskim Uniwersytecie Otto-von-Guericke i w University College w Londynie. W roku 2005 rozpoczął własne badania w Instytucie Maxa Plancka w Lipsku. W roku 2006 zdobył tytuł profesora pracując nad teorią i analizą sygnałów mózgowych. Od roku 2009 jest dyrektorem Berlińskiego Centrum Zaawansowanego Neuroobrazowania (BCAN). Jest popularyzatorem wiedzy - jego badania cieszą się ogromnym zainteresowaniem mediów.

"Wielkie Pytania w Krakowie" to wspólny projekt Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Uniwersytetu Jagiellońskiego i miasta Kraków. Nauka jest tu pokazywana, jako istotny obszar kultury. Wykłady są współczesnymi odpowiedziami na pytania, które ludzie stawiają sobie od wieków i które wielokrotnie stanowiły inspirację do powstania wielu dzieł literackich, muzycznych czy sztuk wizualnych.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron