Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20181210

Wystawa "Obecność muzyki Oliviera Messiaena w Polsce"

Data: 10.12.2018 - 25.01.2019
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, sala wystawowa, wejście od ul. Oleandry 3
Organizator: Biblioteka Jagiellońska oraz Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie
Witryna internetowa: messiaen.pl
Wystawa

Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej zorganizowana została w 110. rocznicę urodzin kompozytora.

Na wystawie, której kustoszem jest krakowski muzykolog Jerzy Stankiewicz, zgromadzone będą oryginały listów i pism Messiaena kierowanych do adresatów polskich, a także partytury i dokumenty polskich studentów z klasy kompozycji Messiaena w Konserwatorium Paryskim oraz partytury muzyczne, nagrania, płyty LP i CD, programy koncertów, afisze i plakaty oraz publikacje muzykologiczne.

Wystawione będą także obrazy krakowskich malarzy, dla których muzyka Messiaena jest silnym źródłem inspiracji: J. Kraupe-Świderskiej i P. Kmiecia.

Wszystkie eksponaty świadczą o intensywnej obecności tego wielkiego klasyka muzyki XX w. w polskim życiu muzycznym i zapotrzebowaniu na jego uduchowioną muzykę.

Niezwykła muzyka Oliviera Messiaena nasycona wiarą i wypełniona głosami ptaków wkroczyła do Polski po wojnie. Najpierw o wyróżniającej się indywidualności Messiaena zaczęli pisać ci, którzy słyszeli jego pełne ekspresji utwory w Paryżu. Pisarka H. Malewska pierwsza na łamach "Znaku" w 1945 roku wymieniła słynny dzisiaj na świecie tytuł "Kwartetu na koniec Czasu". Po jego premierze w Stalagu VIII A w Görlitz, w 1941 roku w jenieckiej gazetce „Le Lumignon” napisano, że w obozie zrodziło się arcydzieło. Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, o rewelacyjnych faktach, że w przetrwaniu obozowej katorgi oraz przy stworzeniu warunków umożliwiających Messiaenowi komponowanie dopomagali polscy jeńcy z Krakowa. Byli tam literat Z. Nardelli (po wojnie pierwszy dyrektor programowy Rozgłośni Krakowskiej PR), malarz J. Świderski, karykaturzysta T. Łakomski oraz miłośnik astronomii A. Śliwiński. Pierwszy utwór symfoniczny Messiaena - "Zapomniane ofiary" na polskie estrady wprowadził B. Wodiczko, dyrygując jego premierą w Filharmonii Krakowskiej w 1953 roku. Wszystkie te pasjonujące miłośnika muzyki i historyka fakty oraz kilka innych zupełnie nieznanych przedstawionych zostanie na wystawie.

Kwerendy i przygotowania do wystawy wzbudziły duże zainteresowanie wielu wykonawców, kompozytorów i miłośników muzyki Messiaena.

Wystawę będzie będzie można oglądać do 25 stycznia 2019 roku, w poniedziałki w godz. 10.00-17.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 10.00-15.00.

Warto zwrócić uwagę także na wydarzenia towarzyszące wystawie.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj