Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20181214

O Pusłowskim w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Data: 14.12.2018 - 31.01.2019
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: pałac Pusłowskich, ul. Westrerplatte 10
Organizator: Muzeum UJ, Instytut Myzkologii UJ
O Pusłowskim w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Czy da się wyliczyć wszystkie pola aktywności Xawerego Pusłowskiego? Zapewne nie, choć o tej patriotycznej warto w sposób szczególny pamiętać zwłaszcza, że odnowiona niepodległa Polska obchodzi właśnie setne urodziny. Od 14 grudnia zapraszamy do pałacu Pusłowskich na nową wystawę Muzeum UJ, tym razem organizowaną wspólnie z Instytutem Muzykologii UJ. Niezwykłym bohaterem tej ekspozycji będzie Xawery Pusłowski.

Wydaje się, że nie sposób mówić o współczesnej historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a przede wszystkim o historii Muzeum UJ Collegium Maius właśnie bez Xawerego Pusłowskiego (1875-1968). A warto wspomnieć tę postać szczególnie w tym wyjątkowym roku - w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Darczyńca. Patriota. Działacz społeczny

W pierwszych dniach po ogłoszeniu przez Polskę niepodległości w 1918 Pusłowski w randze porucznika oddelegowany został na stanowisko adiutanta przy generale Emilu Gołogórskim. A w 1919 roku w związku z rozpoczynającymi się obradami pokojowymi w Paryżu, które ostatecznie miały dać odpowiedź, co do kształtu politycznego przyszłej Europy i świata, został odkomenderowany do służby przy premierze Ignacym Paderewskim. Towarzyszył premierowi przez cały okres obrad, a gdy już upadł rząd pozostał do jego dyspozycji jako oficer łącznikowy. Tymczasem gdy prezydentem został Stanisław Wojciechowski, powierzono mu funkcję zastępcy adiutanta najwyżej głowy państwa oraz szefa kancelarii wojskowej.

W dwudziestoleciu międzywojennym przez szereg lat był szefem protokołu prezydentów Krakowa. Organizował w tym mieście pobyty Herberta Hoovera, przewodniczącego American Relief Fund, marszałka Philippe’a Pétaina, króla rumuńskiego Karola II, maharadżów Kapurtala i Dharanpuru i szeregu innych osób. Angażował się także w działalność społeczną i kulturalną Krakowa. To dzięki m.in. jego wysiłkom udało się zbudować gmach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Losy Xawerego Pusłowskiego i Muzeum UJ Collegium Maius i splotły się najsilniej w 1953 roku, któremu ofiarował nieruchomość przy ulicy Westerpaltte 10 oraz kolekcję 100 dzieł sztuki wybranych z rodzinnego zbioru Pusłowskich. Kolekcja była niebagatelna i stanowiła olbrzymi wkład w nowo utworzone Muzeum UJ. Dzięki niemu najstarsza polska uczelnia wzbogaciła się o obrazy Matejki, Malczewskiego, Mehoffera, Boznańskiej a także Massysa, Cranacha, Delacroix i wielu innych.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj