Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190228

Promocja książki Andrzeja Szczerskiego w Bibliotece Jagiellońskiej

Data: 28.02.2019
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewcza 22 (wejście od ul. Oleandry 3)
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Jagiellońska
Promocja książki Andrzeja Szczerskiego w Bibliotece Jagiellońskiej

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na promocję książki Andrzeja Szczerskiego "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989". W dyskusji towarzyszącej spotkaniu udział wezmą: prof. Tomasz Gryglewicz (Instytut Historii Sztuki UJ), redaktor Justyna Nowicka (Radio Kraków), dr Jakub Woynarowski (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) oraz autor.

Książka prezentuje sztukę czasów transformacji po 1989 roku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, od krajów bałtyckich po Bałkany. Autor analizuje wybrane zjawiska na scenie artystycznej, które pozwalają opisać specyfikę czasów po upadku komunizmu i związane z tym przemiany kulturowe. Wśród omawianych zagadnień znalazły się kwestie sztuki politycznej, zaangażowania artystów na rzecz odzyskiwania wolności w 1989 roku i współcześnie oraz problematyka ambiwalentnej pamięci o czasach komunizmu i odmiennych interpretacji historii.

"Publikacja podkreśla także aktualne znaczenie tak różnorodnych tendencji jak groteska, surrealizm, historie alternatywne, a także odniesienia do narodowych i europejskich kontekstów dla współczesnej sceny artystycznej. Według autora powstająca po 1989 roku sztuka podkreśla wartość regionalnych historii w kształtowaniu się współczesnej tożsamości europejskiej oraz roli, jaką w procesie tym odgrywać mogą kraje z Europy Środkowo-Wschodniej" -  czytamy na stornie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr hab. Andrzej Szczerski - historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykładał także na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem i Uniwersytecie w St. Andrews. Wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA (2013-2015) i prezes Sekcji Polskiej AICA (2009–2017). Autor publikacji poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej, w tym książek Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939 (Łódź 2010), Views of Albion. The Reception of British Art and Design in Central Europe, 1890-1918 (Oxford 2015) i Cztery nowoczesności. Teksty o sztuce i architekturze polskiej XX wieku (Kraków 2015). Kurator wystaw, m.in. "Symbolism in Poland and Britain" w Tate Britain w Londynie (2009), The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland” w BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli (2011), "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm" w Muzeum Architektury we Wrocławiu (2016-2017) i "#dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017-2018).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj