Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190206

100-lecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Data: 06.02.2019 - 27.11.2019
Witryna internetowa: www.oa.uj.edu.pl
100-lecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej

W 2019 roku obchodzony jest wyjątkowy jubileusz: 100-lecie powstania Międzynarodowej Unii Astronomicznej (ang. International Astronomical Union, IAU). Z tej okazji przygotowane zostały, trwające przez cały rok, uroczyste obchody.

Ich celem jest m.in. poszerzenie wiedzy oraz podkreślenie wagi odkryć astronomicznych w możliwie najszerszych kręgach społecznych, a także wskazanie możliwości lepszego wykorzystania astronomii jako narzędzia edukacji i szeroko rozumianego rozwoju. Działaniom tym przyświeca hasło "Pod wspólnym niebem".

Galaktyka spiralna M100. Źródło: NASA, ESA, Hubble.

W celu skoordynowania całego przedsięwzięcia w skali globalnej IAU powołała komitet obchodów IAU100 (www.iau-100.org) oraz komitety narodowe, w tym również polski (www.iau100.pl).

Przez cały 2019 rok podejmowane będą przedsięwzięcia na poziomach: globalnym, regionalnym, krajowym i lokalnym. Dwa duże projekty zostaną dedykowane szkołom i nauczycielom. Będą nimi "Einstein Schools" oraz "Open Astronomy Schools". Międzynarodowa Unia Astronomiczna pragnie również uwrażliwić społeczeństwo na konieczność ochrony obszarów naturalnego, ciemnego nieba jako przyrodniczego i kulturalnego dziedzictwa całej ludzkości, tak aby również przyszłe pokolenia miały dostęp do rozgwieżdżonego nocnego nieba.

Obchody IAU100 rozpoczęły się akcją "100 godzin astronomii". Na całym świecie w dniach od 10 do 13 stycznia 2019 roku zorganizowano imprezy popularyzujące tę dziedzinę nauki. W przedsięwzięciu brało udział także Obserwatorium Astronomiczne UJ, organizując specjalną edycję "Wieczoru z gwiazdami". Harmonogram kolejnych wydarzeń tego cyklu dostępny jest na stronie przez Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego: www.oa.uj.edu.pl/popularne/index.html.

Zapraszamy do udziału w różnego rodzaju przedsięwzięciach związanych z tym wyjątkowym jubileuszem, a w szczególności do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Celem działalności Międzynarodowej Unii Astronomicznej jest promowanie astronomii poprzez: międzynarodową współpracę na gruncie badań naukowych, popularyzację, edukację oraz rozwój nauki, techniki i kultury. Obecnie IAU zrzesza przeszło 13,5 tysiąca zawodowych astronomów z ponad stu krajów.

Pierwsze walne zebranie IAU, Rzym, 1922 r. Źródło: IAU.

Od 1922 roku Polska należy do grona państw działających w tej organizacji. Wśród 182 zawodowych astronomów z naszego kraju, jej członkami jest 18 naukowców z Obserwatorium Astronomicznego UJ. Do tej pory dwóch krakowskich astronomów piastowało zaszczytną funkcję wiceprzewodniczącego IAU: prof. Tadeusz Banachiewicz (w latach 1932-1935 i 1935-1938) oraz prof. Eugeniusz Rybka (w latach 1952-1955 i 1955-1958). Warto również nadmienić, że w 1973 roku z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika IAU zorganizowała w Krakowie sympozjum "Confrontation of Cosmological Theories with Observational Data", podczas którego Brandon Carter zaprezentował tzw. zasadę antropiczną, w której zawarł tezę, że "prawa fizyki, stałe fizyczne i warunki początkowe panujące we Wszechświecie muszą być takie, aby zaistniał w nim obserwator".

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj