Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2019

20190327
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

19. Dni Tischnerowskie

Data: 27.03.2019 - 30.03.2019
Organizator: Uniwersytet Jagielloński
Witryna internetowa wydarzenia: https://dni.tischner.pl
19. Dni Tischnerowskie

Dni Tischnerowskie to, jak co roku, okazja, by powtórzyć pytanie: co ma nam do powiedzenia ks. Józef Tischner? Co z jego spuścizny jest ciągle aktualne? W tym roku to pytanie wybrzmi szczególnie mocno, bo tematem przewodnim Dni jest hasło: "Człowiek. Nowe wyzwania".

Po raz pierwszy na Dniach Tischnerowskich pojawi się tematyka okołomedyczna, a to za sprawa gościa głównego – wybitnego transplantologa, prof. Marka Krawczyka. W cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on wykład „Etyka w medycynie zabiegowej – czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?”, a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów” zatytułowanej „Wartość człowieka”. W „Jaskini” obok Marka Krawczyka zasiądą: prof. Bogdan de Barbaro, s. Barbara Chyrowicz oraz Piotr Grzegorz Nowak.

W programie 19. Dni Tischnerowskich znalazły się ponadto dwie inne debaty, związane z wyzwaniami, którymi ludzkość – a więc i nasze społeczeństwo – musi obecnie stawić czoła. Pierwsza nosi tytuł „Tischnera myślenie o człowieku”, a dotyczyć będzie właśnie tego, jakie wizje człowieka dominują we współczesnej filozofii, jakiej antropologii potrzebujemy w związku ze zmianami zachodzącymi w świecie i czy Tischner może nam być pomocny w naszych poszukiwaniach. W debacie tej udział wezmą filozofowie: Marek Drwięga, Adam Workowski i Wojciech Załuski.

Druga debata – „Jak przerwać spiralę nienawiści?” – koncentrować się będzie wokół problemu przemocy. Czy możemy jej jakoś zaradzić lub przynajmniej ją ograniczyć, czy też skazani jesteśmy na powroty niekontrolowanych wybuchów nienawiści w skali globalnej i lokalnej? Debatę rozpocznie lektura tekstu ks. Tischnera na ten temat w wykonaniu Anny Dymnej, a do rozmowy, oprócz szefowej Fundacji „Mimo Wszystko”, zaproszeni zostali również: Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, kapelan więzienny i opiekun bezdomnych ks. Józef Krawiec oraz animator działań społecznych w ramach tzw. trzeciego sektora Jakub Wygnański.

Nie zabraknie, oczywiście, stałych punktów imprezy: pokazu filmów „Tischner na ekranie”, czytania Tischnera, którego w tym roku podjął się Robert Więckiewicz (przeczyta esej „Darowane pięć minut” pochodzący z książki „Kot pilnujący myszy”), Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, a także gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.

Program 19. Dni Tischnerowskich

Widok zawartości stron Widok zawartości stron