Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190328

Salon literacki "Jagiellonki": Promocja książki Krystyny Czerni

Data: 28.03.2019
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3 (sala konferencyjna)
Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Biblioteka Jagiellońska
Salon literacki

Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na spotkanie promocyjne książki Krystyny Czerni "Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin". W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą: Krzysztof Klimek - artysta malarz, uczeń Jerzego Nowosielskiego; Ewa Zalewska - kierownik Muzeum Ikon (Oddział Muzeum Podlaskiego) z Supraśla; Adam Zagajewski - poeta oraz autorka.

"Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin" to publikacja poświęcona sakralnym realizacjom Jerzego Nowosielskiego - jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku, mającego ukraińskie korzenie. Książka jest drugim tomem szeroko zamierzonego opracowania, będącego katalogiem projektów i realizacji monumentalnej sztuki sakralnej krakowskiego artysty.

Pierwszy tom powstał ponad trzy lata temu i dotyczył Małopolski ("Nowosielski w Małopolsce - sztuka sakralna"). W drugim tomie udokumentowano twórczość Nowosielskiego na terenie 3 regionów: obecnego województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Album zawiera opis historyczny i analizę ikonograficzną obiektów oraz blisko 600 zdjęć, których autorami są Piotr Sawicki, Bogusław Florian Skok i Grzegorz Eliasiewicz. W książce znalazły się także liczne zdjęcia archiwalne, dokumentujące wnętrza już nieistniejące - przemalowane lub zniszczone.

Krystyna Czerni (ur. 1957) - krytyk i historyk sztuki. W latach 80. jej teksty o sztuce na łamach pism bezdebitowych towarzyszyły Ruchowi Kultury Niezależnej. W latach 90. współpracowała z Telewizją Kraków. Do 2018 r. związana była z Instytutem Historii Sztuki UJ. Zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku oraz problemami sztuki sakralnej. Obecnie jest związana z Fundacją Wspierania Kultury IRSA. Wydała m.in. "Nie tylko o sztuce. Rozmowy z prof. Mieczysławem Porębskim", "Rezerwat sztuki", "Kantor - malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty", "Nowosielski", "Tadeusz Kantor. Spacer po linie", "Jerzy Nowosielski w Lublinie". Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, w tym m.in. Nagrody im. Kazimierza Wyki.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj