Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2019

20190403
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Cykl dyskusji o naturze ludzkiej "Rozmowy o Człowieku"

Data: 03.04.2019 - 05.06.2019
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: Duża Aula Polskiej Akademii Umiejętności, ul. Sławkowska 17
Organizator: Klinika Psychiatrii Collegium Medicum UJ, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Polska Akademia Umiejętności
Cykl dyskusji o naturze ludzkiej "Rozmowy o Człowieku"

Spotkania i dyskusje poprowadzi prof. Dominika Dudek z O/K Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego.

5 czerwca podczas ostatniego w tym sezonie spotkania rozmówcą będzie Adam Zagajewski - wybitny poeta i eseista, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, laureat wielu prestiżowych nagród, filozof i intelektualista.

Tematem spotkania będzie poezja i wolność

Czy sztuka może albo czy wręcz powinna służyć sprawie wolności? Czy poeta jest z definicji człowiekiem wolnym? Jak w obecnych czasach należy rozumieć odpowiedzialność za słowa? To nie jedyne pytania, które swojemu gościowi zada prof. Dominika Dudek.

Spotkanie uświetni koncert utworów fortepianowych w mistrzowskim wykonaniu profesora Andrzeja Pikula.

Prof. Dominika Dudek: - Podczas "Rozmów o Człowieku" nie unikamy tematów trudnych i kontrowersyjnych, a do takich należy styk nauki i duchowości. Z moimi gośćmi będę rozmawiać o szatanie, egzorcyzmach, zaburzeniach psychicznych. O tym czy czy egzorcyzmy mogą być pomocne? Czy mogą „wyleczyć” zaburzenie (np. siłą sugestii) czy raczej je wzmacniają? Dlaczego współcześnie, w XXI wieku egzorcyzmy i wiara w opętanie przez diabła są popularne? Czy tak jest na całym świecie? Czy to się zmienia w czasie? Od czego to zależy w kontekście kulturowym i historycznym? Czy jest to zjawisko pozytywne (np. zwracanie uwagi na duchowość, rozwój duchowy), czy negatywne, nasilające różnego rodzaju zaburzenia psychiczne?

Dziedzina, którą reprezentuję - psychiatria - uczy pokory wobec człowieka, uczy zaciekawienia człowiekiem, uczy poznawania człowieka z wielu perspektyw i w różnych kontekstach. Obcowanie z tak subtelną materią, jaką jest psychika, zobowiązuje do zadawania ważnych pytań o kondycję człowieka we współczesnym świecie, do zaangażowania, niepozostawania obojętnym wobec otaczającej nas rzeczywistości. Rzeczywistość ta bywa trudna - jesteśmy zalewani chłamem i kiczem, w natłoku milionów zbędnych informacji ginie to, co piękne, istotne i wartościowe. Na taką rzeczywistość nie należy się obrażać, lecz starać się ją zmieniać i wzbogacać „robiąc swoje”. A wszakże nie ma nic cenniejszego i bardziej wzbogacającego niż spotkanie z mądrym człowiekiem.

Mam nadzieję, że „Rozmowy o Człowieku” ze wspaniałymi, mądrymi i pięknymi ludźmi będą otwierać nasze umysły, prowokować do wysiłku intelektualnego, zaciekawiać, inspirować i poszerzać przestrzeń wewnętrznej wolności. Tego Państwo i sobie życzę, dedykując nasze spotkania pamięci Profesora Jerzego Vetulaniego - człowieka o pięknym umyśle.

 

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron