Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190619

Po raz 8. pobiegną na rzecz małych pacjentów szpitala w Prokocimiu

Data: 19.06.2019 - 31.08.2019
Organizator: Fundacja Tesco
Po raz 8. pobiegną na rzecz małych pacjentów szpitala w Prokocimiu

Czy można biegać i pomagać jednocześnie? Uczestnicy Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco co roku udowodniają, że tak, bawiąc się przy tym doskonale. Jego kolejna edycja odbędzie się w ostatnią sobotę wakacji 31 sierpnia. W tym roku celem organizatorów jest zebranie środków na zakup ultradźwiękowego noża do usuwania tkanek nowotworowych u pacjentów leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (USD).

8. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco będzie nie lada gratką zarówno dla biegaczy profesjonalnych i amatorskich, jak również ich rodzin i przyjaciół. Wystartować będzie można w biegach: głównym na dystansie 10 km, rodzinnym o długości 3,5 km, na szpilkach na 100 m i dla dzieci. W miasteczku biegowym nie zabraknie pokazów, konkursów, degustacji i atrakcji promujących zdrowy tryb życia.

Tak, jak w ubiegłych latach, pracownicy i studenci UJ mogą wystartować w biegu w kategorii "Jestem z UJ". Gorąco zachęcamy społeczność uniwersytecką do spędzenia tej soboty na Błoniach, angażując się w akcję charytatywną i robiąc zarazem coś dla własnej kondycji.

Zapisy na bieg, które ruszyły 19 czerwca, prowadzone są w systemie internetowym na stronie bieg.fundacjatesco.pl.

Nóż ultradźwiękowy, który jest celem tegorocznej edycji imprezy, to urządzenie chirurgiczne przeznaczone do małoinwazyjnego usuwania zmian w narządach tkankowych, głównie mózgu, ale także w wątrobie, nerkach lub trzustce. Aparat jest standardowym wyposażeniem bloku operacyjnego. Nóż, który od 10 lat użytkuje szpital w Prokocimiu, wyciął już około 400 zmian patologicznych u dzieci.

- Po tak długim okresie eksploatacji aparat musi być wymieniony. Od jego niezawodności zależy skuteczność bardzo trudnych operacji dzieci, w tym przede wszystkim z chorobami onkologicznymi. Liczymy na to, że jak zawsze biegacze nas nie zawiodą i jeszcze w tym roku nowy sprzęt trafi na blok operacyjny - mówi prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor USD.

Jak działa nóż ultradźwiękowy? Aparat wysyła ultradźwięki, które rozbijają zmianę patologiczną, a następnie wypuszcza strumień soli fizjologicznej. W ostatnim etapie powstała maź jest bezpiecznie odsysana. - Dzięki niemu możemy ochronić naczynia krwionośne w narządzie zaatakowanym przez nowotwór i uniknąć groźnych w skutkach obszarów niedokrwiennych. Ma to kolosalne znaczenie dla jakości życia pacjentów po operacji, zwłaszcza tak newralgicznego narządu, jakim jest mózg. Walczymy przecież nie tylko o życie, ale również o zachowanie funkcji mowy, widzenia, połykania, ale także o możliwości rozwoju dziecka - tłumaczy prof. Stanisław Kwiatkowski, kierownik Oddziału Neurochirurgii USD.

Uczestnicy Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco co roku pomagają wyposażyć Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie o kolejne niezbędne urządzenie. Bez ich zaangażowania niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziałów szpitala, a także zakup prodrobota, aparatu do dializ noworodków i niemowląt oraz karetki neonatologicznej „N”. Dzięki siedmiu dotychczasowym edycjom imprezy Fundacja Tesco przekazała już ponad 1 mln zł na rzecz USD. W biegach łącznie zaangażowanych było ponad 10 tys. biegaczy.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj