Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2019

20191115
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Kultura wykluczenia? VII Odsłona: Zwierzaki

Data: 15.11.2019 - 17.11.2019
Miejsce: Collegium Novum, ul. Gołębia 24; Auditorium Maximum, ul. Krupnicza 33
Organizator: Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katedra Etyki Szczegółowej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Kontakt: kulturawykluczenia.konferencja@gmail.com
Witryna internetowa wydarzenia: https://kulturawykluczenia.wordpress.com
Kultura wykluczenia? VII Odsłona: Zwierzaki

Pojęcie wykluczenia towarzyszy niemalże wszystkim refleksjom na temat współczesnej kultury. Wywołuje niejasności, prowokuje do dyskusji, rodzi pytania. Pojawia się w różnych kontekstach i rozważane jest na wielu płaszczyznach. Wydaje się być cechą integralną każdej kultury, pojawiając się niczym antyteza każdego systemu i porządku budowanego w kulturowych kategoriach. Funkcjonuje w refleksji nad językiem, myśleniem, poznaniem.

Organizatorzy proponują przyjrzeć się następującym zagadnieniom:

  • Język jakim się posługujemy, opisując świat przyrody: czy w języku nie leży już uprzedmiotowienie, czy mówiąc, że mam psa, że kupuję filet drobiowy, nie dokonujemy swoistego zaczarowania rzeczywistości, w której zwierzę staje się użyteczną dla nas rzeczą?
  • Moralności i zmianą jakie zachodzą w kulturze Zachodu: nowemu nastawieniu proekologicznemu jako próbie zrównoważenia krzywdy i wprowadzenia zwierzęcia do świata moralności. Henryk Skolimowski powiedział, że wiek XXI musi stać się stuleciem ekologii, żeby świat mógł przetrwać. Czy rzeczywiście nasze czasy są zielone? Czy zwierzęta mogą stać się faktycznym przedmiotem i podmiotem działań moralnych?
  • Co oznacza ochrona przyrody? Czy jesteśmy w stanie zatrzymać wielkie wymieranie gatunków jakie współcześnie obserwujemy? Czy ochrona przyrody nie jest jeszcze jedną w nią ingerencją?
  • Czym jest polowanie? Tradycją? Sportem? Mordem?
  • Kim jest człowiek wobec zwierząt? Co relacja ze zwierzęciem oznacza dla człowieka z perspektywy egzystencji ludzkiej, antropologicznej i społecznej? Czy człowiek może przerwać uprzedmiotowienie zwierząt, wejść z nimi w prawdziwą relację?
  • Jak zmienia się prawo i na tym tle w jaki sposób rozwijają się prawa zwierząt?
  • Czy zwierzęta mają kultury? Czym są kultury zwierzęce?
  • Jaki jest sens przeprowadzania eksperymentów na zwierzętach? Czy można przerwać okrucieństwo wobec zwierząt dokonywane w imię postępu nauki?
  • Czy można zapobiec wykorzystywaniu zwierząt?
  • Historia spojrzenia na zwierzę - czy można znaleźć w niej ewolucję relacji człowieka do świata przyrody?

Abstrakty (maks. 200 słów) prosimy przesyłać do końca września na adres kulturawykluczenia.konferencja@gmail.com do końca września. Opłaty za konferencję należy wpłacać do końca października po ogłoszeniu listy prelegentów. Przewidziane jest wydanie drukiem najciekawszych artykułów w monografii.

- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a ponieważ nikogo nie wykluczamy, zaproszenie nasze skierowane jest zarówno do szacownego grona naukowców z tytułem profesorskim, jak i do zaczynających swą ścieżkę nauki studentów. Liczy się myślenie, nauka i inkluzja - zachęcają organizatorzy.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron