Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20191014

Konferencja "Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919‒2019"

Data: 14.10.2019 - 16.10.2019
Miejsce: Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24
Organizator: Instytut Orientalistyki UJ
Kontakt: orient.uj@uj.edu.pl
Witryna internetowa: https://ioo.filg.uj.edu.pl
Konferencja

W roku 2019 Instytut Orientalistyki Wydziału Filologicznego UJ obchodzi stulecie swego istnienia. Dla uczczenia tej rocznicy odbędzie się międzynarodowa konferencja, w której weźmie udział kilkudziesięciu orientalistów z całego świata. Obradom towarzyszyć będzie wystawa rękopisów i druków orientalnych znajdujących się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

Podczas konferencji referaty o językach, literaturze, historii, sztuce, religii i filozofii krajów Orientu wygłosi ponad sześćdziesięciu uczonych z całego świata. Obradom towarzyszyć będzie m. in. wystawa rękopisów i druków orientalnych ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej.

Konferencji patronują Jego Magnificencja Rektor UJ, Prezydent Miasta Krakowa i Polski Komitet ds. UNESCO.

Instytut Orientalistyki powstał w roku 1919. Wśród jego absolwentów i pracowników było wielu znakomitych uczonych reprezentujących wszystkie specjalności orientalistyczne (m. in. arabista, iranista i turkolog Tadeusz Kowalski, turkolog Ananiasz Zajączkowski, arabiści Józef Bielawski i Tadeusz Lewicki, indolog i iranistka Helena Willman-Grabowska, arabista i semitysta Andrzej Zaborski, japonista Mikołaj Melanowicz). Obecnie w Instytucie prowadzi się badania naukowe nad językami, literaturą, historią i filozofią regionu świata zwanego tradycyjnie Orientem, który faktycznie rozciąga się od Maroka na zachodzie do Japonii na dalekim wschodzie, od Syberii na północy do Indii na południu. W Instytucie nauczyć się można zarówno języków, którymi mówią dziś setki milionów ludzi (jak japoński, chiński, arabski, perski, turecki czy hindi), jak i języków ginących (jak czułymski).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj