Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20200227

Promocja książki Sebastiana Brejnaka

Data: 27.02.2020
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Biblioteka Jagielloński, ul. Oleandry 3
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Jagiellońska
Promocja książki Sebastiana Brejnaka

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteka Jagiellońska zapraszają na spotkanie promujące książkę Sebastiana Brejnaka "Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia nieswojości". W rozmowie towarzyszącej promocji, którą poprowadzi Sylwia Papier, wezmą udział dr Anna Pekaniec dr hab. Tomasz Kunz oraz autor.

 

"Bohaterem tej książki jest Niepokój, który, wcielając się w rozmaite postacie doby modernizmu lub przebierając się za swoich, niekiedy odległych, przodków lub nawet potomków, próbuje spotkać na swojej drodze Nowoczesność. Ta jednak nieustannie ucieka mu z pola widzenia - jak Achillesowi wymykał się żółw. Jednocześnie nie daje o sobie zapomnieć, kusząc wizją doskonałej rozmowy i niezapomnianych doświadczeń. Nasz bohater czuje się więc nieswojo, zawsze nie na miejscu, ale podskórnie wie, że nie potrafi inaczej - nie może się zatrzymać w bezpiecznym miejscu albo wrócić do domowego zacisza. Gdyby dał sobie spokój z całą tą bezsensowną gonitwą, przestałby istnieć, a wraz z nim znikłaby opowieść… Nowoczesny podmiot, prezentujący się innym i samemu sobie jako 'podmiot pewny siebie' (wedle celnego określenia Jeana Beaufreta), podszyty jest nieusuwalnym niepokojem, który w tym samym stopniu stanowi energetyzujący bodziec do działania oraz nieustających poszukiwań, co blokuje możliwość osiągnięcia zaplanowanych (niekiedy utopijnych) celów i satysfakcji z własnych (nie)dokonań. Brejnak rozwija tę myśl, pokazując intrygująco, ale i przekonująco, jak ponad chronologią historycznoliterackich wydarzeń, poza odrębnościami literackich prądów, kierunków i poetyk nowoczesności, a także pomimo granic między odmiennościami sztuk, kultur, wiedzy, zawiązuje się i rozpościera „tkanka” niepokoju, którą przeniknięte jest doświadczenie nowoczesne" - czytamy w recenzji prof. Ryszarda Nycza.

Sebastian Brejnak (ur. 1994 w Ostrowi Mazowieckiej) - doktorant kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, poeta, wokalista, autor muzyki i tekstów, chórzysta i solista. Laureat XXIV edycji Konkursu Prac Magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego; wyróżniony w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Publikował m.in. w "Ruchu Literackim", "Kontekstach Kultury" i "Kontencie".

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj