Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

lipiec 2020

20200708
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Spotkanie z cyklu "Wyszukaj Klasyka" - Roman Ingarden

Data: 08.07.2020
Czas rozpoczęcia: 18.00
Organizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO
Spotkanie z cyklu "Wyszukaj Klasyka" - Roman Ingarden

W tym roku przypada 50. rocznica śmierci czołowego polskiego filozofa. Podczas spotkania postaramy się zbliżyć do "fenomenu Ingardena jako filozofa i jako nieprzeciętnej osobowości na tle czasów, w których żył.

Bohaterem kolejnego wirtualnego spotkania w ramach cyklu „Wyszukaj Klasyka” będzie wybitny polski filozof, fenomenolog, jeden z najtęższych umysłów w Polsce XX wieku, ale prywatnie także fotograf, pianista, skrzypek - Roman Ingarden.

 

Transmisja ze spotkania w Collegium Novum UJ odbędzie się w środę 8 lipca o godz. 18.00 na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku.

W spotkaniu wezmą udział: prof. Karol Tarnowski (filozof, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz prof. Krzysztof Ingarden (architekt, wykładowca akademicki, członek Polskiej Akademii Umiejętności), a poprowadzi je Marcin Wilk (dziennikarz, kurator programów literackich, autor bloga książkowego "Wyliczanka").

Roman Ingarden urodził się w 1893 roku w Krakowie. Studia w niemieckiej Getyndze i Fryburgu Bryzgowijskim przyniosły mu okazję do poznania Edmunda Husserla, który stał się jego intelektualnym przewodnikiem i którego fenomenologiczną myśl rozwijał i interpretował przez całe życie, wprowadzając w nie własną, autorską perspektywę. Przed wojną nauczał i wykładał w Lublinie, Warszawie, Toruniu i Lwowie, w którym spędził okupację. Po 1945 roku jak wielu polskich pisarzy i uczonych trafił ponownie do Krakowa, gdzie związał się z Uniwersytetem Jagiellońskim. Odsunięcie od pracy dydaktycznej w latach 50. zrekompensował sobie m.in. intensywnym rozwijaniem pasji fotograficznej, której wybrane efekty można teraz poznać bliżej na wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Opublikował łącznie ponad 200 prac po polsku i niemiecku, w tym swoje najważniejsze dzieło Spór o istnienie świata. Wcześniej pod wielkim wrażeniem myśli i osoby Ingardena pozostawał m.in. Witkacy, który poświęcił mu znany portret, zaś w powojennym kręgu uczniów i uczennic oraz przyjaciół i przyjaciółek znajdowali się również m.in. Halina Poświatowska, Józef Tischner i Karol Wojtyła.

"Wyszukaj Klasyka" to cykl wirtualnych rozmów o mniej lub bardziej zapomnianych, nietuzinkowych postaciach polskiej literatury XIX- i XX-wiecznej związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przybliżając sylwetki autorów i autorek dawno niewznawianych tytułów wybijających się ponad czasy, w których powstały. Przecieramy szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty. Na kolejnych spotkaniach cyklu gościmy ekspertów i ekspertki, ale także bliskich, przyjaciół i przyjaciółki naszych bohaterów i bohaterek

Widok zawartości stron Widok zawartości stron