Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20200921

VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Data: 21.09.2020 - 25.09.2020
VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

W dniach 21-25 września br. odbędzie się kolejna edycja wydarzenia dedykowana wczesnemu wykrywaniu nowotworów, w ramach którego Poradnia Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego zaprosi pacjentów na bezpłatne badania, a pracowników medycznych na wykłady edukacyjne. Hasło tegorocznego spotkania to "Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty!".


Wydarzenie rozpocznie się 21 września konferencją prasową dla mediów poświęconą problemowi nowotworów głowy i szyi - z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. W ramach kampanii planowana jest szeroka oferta wykładów dla lekarzy, pielęgniarek oraz studentów realizowana przez lekarzy Oddziału Klinicznego Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Z kolei dla pacjentów przewidziano aż dwa dni bezpłatnych badań profilaktycznych - w dniach 22 i 23 września, w godzinach 8.00-14.00.

Dla kogo przeznaczone są badania i konsultacje?

Definicja "Jeden przez Trzy" wypracowana przez wiodących ekspertów z dziedziny nowotworów głowy i szyi w Europie mówi, że lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjenta do specjalisty w dziedzinie głowy i szyi, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek ze wskazanych objawów przez 3 tygodnie:

  • pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,
  • ból gardła,
  • przewlekła chrypka,
  • guz na szyi,
  • niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa,
  • ból w trakcie oraz/lub problemy z przełykaniem.

Jeżeli masz 40-65 lat i występuje u ciebie jeden z 6 objawów przez ponad 3 tygodnie i/lub jesteś wieloletnim palaczem, osobą nadużywającą alkoholu lub nosicielem wirusa HPV nie czekaj, zgłoś się na badanie.

Wszystkie szczegółowe informacje dla pacjentów i personelu medycznego dotyczące możliwości zarejestrowania się zostaną podane wkrótce na stronie su.krakow.pl.

Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. Ze względu na swoje umiejscowienie rozwijają się skrycie i wywołują objawy niecharakterystyczne, które również towarzyszą banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych, tj. ból gardła, ból podczas połykania czy chrypka.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj