Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20201104

Holokaust między perspektywą lokalną a globalną

Data: 04.11.2020 - 26.11.2020
Witryna internetowa: https://enrs.eu/genealogies
Holokaust między perspektywą lokalną a globalną

W dniach 4-26 listopada 2020 roku odbędzie się organizowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność konferencja z cyklu Genealogie Pamięci. Tegoroczna 10. edycja projektu zatytułowana została "Holokaust między globalnymi a lokalnymi perspektywami". Jak co roku wydarzenie gromadzi międzynarodowe grono badaczy z całego świata. Partnerem wydarzenia jest Wydział Polonistyki UJ.


Zainicjowana w 2011 roku konferencja Genealogie Pamięci jest jednym z głównych projektów realizowanych przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z partnerami naukowymi. Seria pomaga wzmocnić wymianę akademicką, w szczególności poprzez stworzenie międzynarodowej platformy dialogu i wymiany doświadczeń naukowych pomiędzy badaczami reprezentującymi różnorodne generacje, szkoły, strategie metodologiczne i praktyki badawcze.

Jubileuszowa edycja Genealogii Pamięci poświęcona została aktualnym badaniom nad pamięcią Holokaustu. Wśród zagadnień, o których dyskutować będą uczestnicy konferencji, znalazły się m.in. globalizacja i uniwersalizacja znaczenia Holokaustu, zwrot w podejściu do tekstów i materiałów źródłowych, zagadnienia lokalności i prywatności, a także lokalnych przestrzeni i materialności.

Genealogie Pamięci co roku gromadzą najwybitniejszych badaczy z całego świata reprezentujących dziedzinę studiów nad pamięcią (memory studies). W 2020 roku wykłady gościnne zaprezentują Omer Bartov (Brown University, Providence, RI), Piotr Cywiński (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Polska), Ewa Domańska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska i Stanford University, USA), Jackie Feldman (Ben Gurion University of the Negev), Dorota Głowacka (University of Kings 'College, Halifax, Kanada), Éva Kovács (Vienna Wiesenthal Institute for Holocaust Studies, Austria), Mindaugas Kvietkauskas (Minister Kultury Republiki Litewskiej) i Daniel Levy (Stony Brook University, Nowy Jork). Pełny program dostępny jest na stronie ESPS.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną konferencja odbędzie się w formie 8 sesji online transmitowanych na kanałach ESPS na YouTube i Facebooku.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj