Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210409

Rozpoznać przeszłość w teraźniejszości. Dziedzictwo a Zmiana

Data: 09.04.2021 - 17.04.2021
Organizator: Akademickie Koło Ochrony Dóbr Kultury UJ
Kontakt: konferencja.dziedzictwo@gmail.com
Rozpoznać przeszłość w teraźniejszości. Dziedzictwo a Zmiana

Akademickie Koło Studentów Ochrony Dóbr Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza 7. edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Rozpoznać przeszłość w teraźniejszości" organizowanej. Odbędzie się ona w przeciągu dwóch weekendów - 9 i 10 oraz 16 i 17 kwietnia. Organizatorzy, ze względu na niepewną i dynamiczną sytuację epidemiczną, zapraszają wszystkich chętnych do świata wirtualnego.


Postrzegając za prof. Ryszardem Nyczem kulturę jako czasownik, pragniemy dokonać intersubiektywnego komentarza rzeczywistości z perspektywy Dziedzictwa i Zmiany. W tegorocznej, VII edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Rozpoznać przeszłość w teraźniejszości. Dziedzictwo a Zmiana" chcielibyśmy przyjrzeć się dogłębnie szeroko pojętej zmianie i dziedzictwu, oraz rozmaitym ich obliczom. Chcemy podjąć próbę zrozumienia współczesnej dynamiki zmiany - elementy, które wprowadziła pandemia, wielkie uliczne demonstracje. Chcielibyśmy, spoglądając na teraźniejszość, dostrzec to, co ulotne, to, co się jeszcze kształtuje oraz to, co powoli permanentnie staje się codziennością. Zachęcamy do nazwania i opisania przemian lub trwania w obliczu aktualnych problemów i zmian. Dostrzegania w jaki sposób zmiany klimatyczne, kryzysy humanitarne, migracyjne czy technologiczne wpływają na dziedzictwo.

Podczas konferencji przyjrzymy się przeszłości, aby dostrzec w jak sposób dziedzictwo nawiązywało relacje ze wszelkiego rodzaju zmianami: politycznymi, geograficznymi, kulturowymi, etnicznymi, technologicznymi, filozoficznymi. W jaki sposób przeszłość korespondowała ze zmienioną rzeczywistością.

W trakcie konferencji zachęcamy też do spojrzenia w przyszłość - próby przewidzenia, w jaki sposób dziedzictwo i jego ochrona będzie funkcjonowała w przyszłości. Jak można przygotować się na zmiany? Jaka może być rola kultury w przyszłości? Pragniemy również przyjrzeć się językowi oraz performatywnemu charakterowi jego zmian. Pomyśleć, w jaki sposób sam dyskurs o dziedzictwie i ochronie zabytków zmieniał się na przestrzeni wieków, jaki był (i jest dalej) jego wpływ.

Zapraszamy reprezentantów wszystkich dziedzin naukowych do tworzenia wraz z nami tej inicjatywy. Chcemy stworzyć miejsce do interdyscyplinarnej dyskusji i refleksji na temat Dziedzictwa i Zmiany.

Na abstrakty 20-minutowych wystąpień czekamy do 27 lutego 2021 roku. Wyniki ogłosimy 8 marca. Abstrakty powinny liczyć nie więcej niż 1000 słów. Oprócz tego prosimy o zawarcie w nich informacji, tj. imię i nazwisko, afiliacja, dane kontaktowe. Prosimy o przesyłanie abstraktów na maila: konferencja.dziedzictwo@gmail.com, w tytule wpisując: "ABSTRAKT: [imię i nazwisko, tytuł referatu]".

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj