Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210301

Wystawa wirtualna "Oblicza samotności w kulturze"

Data: 01.03.2021 - 31.12.2021
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Wystawa wirtualna "Oblicza samotności w kulturze"

Można już oglądać wystawę on-line "Oblicza samotności w kulturze", którą na przestrzeni dwóch lat przygotowali pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej. Jej premierę i ostateczny wirtualny charakter wymusiła pandemia.

"Świadomi jesteśmy, że świat poprzez jej przebieg zmienił optykę dyskursu samotniczego. Nic już nie jest jak było dawniej. Dlatego pytanie o samotność jest współcześnie niewątpliwie bardziej aktualne niż jeszcze rok temu. I taka jest nasza wystawa: zobaczycie, jak samotność zdziera z ludzi godność, popycha albo odstręcza od miłości, jak poprzez nią usiłuje się nawiązać kontakt z Transcendencją, jak społecznicy poprzez instytucje i nowe technologie poświęcają swoje życie by inni nie byli sami, jak sportowcy testują w warunkach skrajnych swoje ciało, jak artyści szukają w samotności pokładów własnej kreatywności. Przy złożonym charakterze naszego przedsięwzięcia, mamy jednak świadomość, że temat sygnalizujemy. Ale robimy to wyraziście i świadomie – pora rozpocząć samotniczą dyskusję. Prócz wystawy prezentujemy panel dyskusyjny naukowców zajmujących się tą tematyką, film dokumentalny o samotności i katalog objaśniający specyfikę naszego przedsięwzięcia" - poinformowała w komunikacie Biblioteka Jagiellońska.

Wirtualną wystawę "Oblicza samotności w kulturze", której kuratorem jest dr Bartłomiej Gapiński, można obejrzeć na stronie wystawy.bj.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj