Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20211011

20. Dni Tischnerowskie

Data: 11.10.2021 - 15.10.2021
Organizator: Instytut Myśli Józefa Tischnera, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.
Witryna internetowa: https://dni.tischner.pl
20. Dni Tischnerowskie

Rocco Buttiglione, Chantal Delsol, Mirosława Grabowska, Janina Ochojska, Marta Titaniec i Adam Woronowicz – to tylko niektóre z postaci, które pojawią się podczas jubileuszowych Dni Tischnerowskich. Główny wykład wygłosi niemiecka filozofka Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz. Dni Tischnerowskie poprzedzi 2. Międzynarodowy Kongres Tischnerowski „Oblicza wolności” organizowany w dniach 11-13 października.

Hasłem imprezy są słowa "Solidarność jest jeszcze przed nami". To parafraza słynnego zdania ks. Tischnera, który pisał: "Mam takie głębokie przekonanie, iż chrześcijaństwo – Ewangelię – mamy nie tyle za sobą, ile przed sobą". Tischner pozostaje w polskiej tradycji filozoficznej kimś, kto najgłębiej spojrzał w fenomen solidarności. Opisując rodzący się na początku lat 80. ubiegłego wieku ruch "Solidarności", w niezwykle przenikliwy sposób uchwycił etyczny wymiar tworzącej się wówczas wspólnoty. Jego obserwacje, zawarte w głośnej "Etyce solidarności", choć wyrastają z tamtego czasu, pozostają aktualne również po 40 latach. O tej aktualności będzie mowa m.in. w trakcie jubileuszowych 20. Dni Tischnerowskich.

- Ostatnie dni w dramatyczny sposób potwierdziły, że hasło imprezy wybrane zostało bardzo trafnie - mówi Wojciech Bonowicz, który jest członkiem Rady Programowej Dni Tischnerowskich. - Brakuje systematycznej pracy nad solidarnością. Uczymy ludzi rywalizować, pokazujemy świat jako miejsce konkurowania rozmaitych sił, mówimy: nasze interesy, nam się należy, musimy bronić naszego, i tak dalej. Solidarność każe nam spojrzeć na świat inaczej. Tischner pisze: najpierw jest ten, który cierpi, i jego krzyk. Ten krzyk jest wskazówką, co należy zrobić.

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, ale konieczne będą wejściówki, wydawane od 4 października w punktach Info Kraków – ul. Św. Jana 2 oraz Pawilon Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych. Planowane są też transmisje poszczególnych wydarzeń w Internecie.

Dni poprzedzi 2. Międzynarodowy Kongres Tischnerowski „Oblicza wolności” organizowany w dniach 11-13 października. Wezmą w nim udział m.in. Rocco Buttiglione, Chantal Delsol, Jacek Filek, Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, Ludger Hagedorn, Władysław Stróżewski, Tadeusz Szawiel, Karol Tarnowski, ks. Alfred J. Wierzbicki i Jan Woleński. Kongres organizowany jest przez Instytut Myśli Józefa Tischnera we współpracy z Wydziałami Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Więcej informacji o Kongresie – w tym jego program – znaleźć można na stronie www.tischner.org.pl/kongres.

Szczegółowy program 20. Dni Tischnerowskich oraz więcej informacji można znaleźć na stronie dni.tischner.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj