Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2021

20211021
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Punkt krytyczny #6: Ekonomia, głupcze? Od neuroekonomii do ekonomii feministycznej

Data: 21.10.2021
Czas rozpoczęcia: 18.30
Organizator: Science First, Instytut Socjologii UJ, Wydział Filozoficzny UJ, Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego
Punkt krytyczny #6: Ekonomia, głupcze? Od neuroekonomii do ekonomii feministycznej

"Punkt krytyczny" to nowy popularnonaukowy talk show, gdzie krytyczna perspektywa nauki wykorzystywana jest, aby przyjrzeć się wybranemu problemowi, co do którego panują "zdroworozsądkowe" przekonania. Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”.

 

Co zwykle mówią nam ekonomiści i ekonomistki?

  • że wolny rynek najlepiej zostawić w spokoju;
  • że ludzie zawsze podejmują racjonalne wybory;
  • że ludźmi zawsze kieruje żądza zysku i korzyści.

Czego nam nie powiedzą?

Tego dowiemy się od psychologa prof. Szymona Wicharego, który zajmuje się neuroekonomią i prof. Anny Zachorowskiej-Mazurkiewicz, ekonomistki feministycznej oraz instytucjonalnej.

Przygotujcie się na to, że Wasze zdroworozsądkowe przekonania o tym, czym jest ekonomia, a także prawa, którymi rządzi się gospodarka, zostaną wywrócone do góry nogami. Poznajcie ekonomie przyszłości.

Transmisja ze spotkania będzie dostępna na profilu Cafe Nauka na serwisie Facebook oraz na kanale Youtube Wydziału Filozoficznego UJ.

Więcej o gościach:

  • Prof. Szymon Wichary pracownik Instytutu Psychologii UJ, szef Brain and Behaviour Lab oraz Neuroeconomics Research Group (NERG) na UJ. Zespół NERG bada psychologiczne i biologiczne mechanizmy podejmowania decyzji. Wykorzystuje modelowanie obliczeniowe i różne techniki neuronaukowe (EDA, EEG, eyetracking, fMRI, TMS, DBS, pomiary hormonów), aby wyjaśnić, jak ludzie podejmują decyzje ekonomiczne;
  • Prof. Anna Zachorowska-Mazurkiewcz, pracownica Instytut Ekonomii, Finansów i Zarządzania UJ oraz dyrektora Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ. Ekonomistka o zainteresowaniach badawczych skupiających się wokół heterodoksyjnych szkół myśli ekonomicznej, szczególnie ekonomii instytucjonalnej i feministycznej. Pisała na temat sytuacji kobiet w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i w Polsce, nierównościach społecznych i ekonomicznych, jak również o relacjach płci w ekonomii.

Gospodarzami cyklu są Tomasz Pytko i dr Samuel Nowak.

Partnerem odcinka jest Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tylko o nauce - nie tylko o tej z UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron