Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2021

20211103
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Rozmowa wokół książki Davida Farriera "Za milion lat od dzisiaj"

Data: 03.11.2021
Czas rozpoczęcia: 18.30
Miejsce: online
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rozmowa wokół książki Davida Farriera "Za milion lat od dzisiaj"

Jak będzie wyglądał świat za milion lat? Co po nas zostanie? Plastik, odpady jądrowe czy kilometry dróg asfaltowych? Wszystkie te przyszłe skamieliny opowiedzą następnym pokoleniom wiele o tym, jak żyliśmy w XXI wieku. O dziedzictwie antropocenu porozmawiają: antropolożka literatury dr hab. Anna Filipowicz oraz badaczka humanizmu nieantropocentrycznego dr Monika Żółkoś. Spotkanie poprowadzi dr Mateusz Chaberski.

"Za milion lat od dzisiaj. O śladach, jakie zostawimy" to pobudzająca wyobraźnię, głęboko humanistyczna refleksja na temat antropocenu, zmian klimatycznych i ich konsekwencji dla naszych potomków. To zarazem apel o to, byśmy dostrzegli, że zmieniając teraźniejszość, zmieniamy przyszłość.

Autor zachęca nas do refleksji nad tym, jakie będzie dziedzictwo antropocenu. W swej wędrówce od Morza Bałtyckiego po Wielką Rafę Koralową, ale też składowisko odpadów nuklearnych i laboratorium rdzeni lodowych, przedstawia historię gwałtownie zmieniającej się planety i przewiduje dalekosiężne skutki tej transformacji. Odwołując się do kanonu literatury, sztuki i nauki, zastanawia się, w jaki sposób zostaniemy zapamiętani w mitach, opowieściach i językach ludzi przyszłości.

David Farrier jest profesorem literatury angielskiej na Uniwersytecie Edynburskim, wcześniej przez cztery lata wykładał literaturę postkolonialną na Uniwersytecie w Leicester. Opublikował dwie pozycje na temat antropocenu: studium współczesnej poezji środowiskowej zatytułowane "Poetics: Deep Time, Sacrifice Zones and Extinction" (Minnesota Press, 2019) oraz książkę "Za milion lat od dzisiaj", za którą otrzymał nagrodę Giles St Aubyn Award za rok 2017, przyznawaną przez The Royal Society of Literature.

Dr hab. Anna Filipowicz, prof. UG – doktor habilitowana nauk humanistycznych, wykładowczyni w Katedrze Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej, antropolożka literatury. Obecnie zajmuje się badaniami nad polską poezją współczesną z perspektywy ekokrytycznej i postzależnościowej. Publikowała w licznych rozprawach monograficznych i czasopismach z dziedziny animal studies, studiów nad ciałem i cielesnością, studiów nad rzeczami. Autorka książek "Sztuka mięsa. Somatyczne oblicza poezji" (2013) oraz "(Prze)zwierzęcenia. Poetyckie drogi do postrantropocentryzmu" (2017).

Dr Monika Żółkoś - adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Instytutu Filologii Polskiej UG, absolwentka filologii polskiej UG, ukończyła też wiedzę o kulturze w PAN oraz zarządzanie kulturą w warszawskiej SGH; autorka artykułów naukowych i książki "Ciało mówiące" (2001).

Dr Mateusz Chaberski adiunkt w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jego zainteresowania naukowe obejmują badania nad performatywnością, teorię asamblaży, badania nad afektami i studia nad antropocenem.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron