Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20211117

Zasadzenie drzewa upamiętniającego Václava Havla

Data: 17.11.2021
Czas rozpoczęcia: 13.30
Miejsce: zbieg ulic Straszewskiego i Franciszkańskiej
Organizator: Instytut Filologii Słowiańskiej UJ oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Zasadzenie drzewa upamiętniającego Václava Havla

Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie zapraszają na zasadzenie drzewa upamiętniającego 85. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci Václava Havla. Kasztanowiec Vašek stanie u zbiegu ulic Straszewskiego i Franciszkańskiej w 32. rocznicę wybuchu Aksamitnej Rewolucji. Miejsce zasadzenia wybrano w pobliżu Wawelu, zgodnie z popularnym w latach 90. XX wieku hasłem "Havel na Wawel".

Sadzenie drzewa obędzie się w ramach obchodów Roku Václava Havla, organizowanego w mediach społecznościowych Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspominane są przy tej okazji wydarzenia związane z postacią byłego Prezydenta Czech i Czechosłowacji, które na trwałe wpisały się w historię relacji czesko-polskich. W ten sposób popularyzowana jest też wiedza na temat jego twórczości literackiej.

Warto podkreślić, że Václava Havla wiązały z Polską życzliwe i przyjacielskie relacje - do 1989 roku ściśle współpracował z działaczami polskiej opozycji antykomunistycznej, a następnie, właściwie do swojej śmierci, pozostawał on obecny w polskim życiu społeczno-politycznym i kulturalnym. Václav Havel odwiedził Kraków po raz ostatni 4 czerwca 2009 roku, kiedy wraz z Polkami i Polakami oraz przywódcami europejskimi świętował dwudziestą rocznicę pierwszych po 1945 roku częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Chcąc zachować i umocnić pamięć o jego osobie, również wśród kolejnych pokoleń Mieszkanek i Mieszkańców Krakowa, Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowił uczcić jego osobę zasadzeniem drzewa (kasztanowca białego), które symbolizować będzie dążenie do wolności i demokracji nie tylko samego Václava Havla, ale również wszystkich narodów Europy Środkowej.

Nie bez powodu wybrane zostały zarówno data zasadzenia – 17 listopada, czyli 32. rocznica wybuchu Aksamitnej Rewolucji, a zarazem Dzień Walki o Wolność i Demokrację, oraz miejsce – w latach 90. podczas pobytu Havla w Krakowie, w polskiej przestrzeni publicznej niesłychaną popularność zdobyło hasło "Havel na Wawel", co świadczyło o ogromnej sympatii i poważaniu, jakimi Havel cieszył się wśród Polaków. Sadząc drzewo w pobliżu Wawelu, w pewnym stopniu spełniamy owo skandowane przed laty życzenie.

Miejsce zasadzenia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron