Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220110

"Długotrwały Stan Przejściowy" - wystawa zdjęć Wojciecha Karlińskiego

Data: 10.01.2022 - 10.02.2022
Miejsce: Hol główny Biblioteki Jagiellońskiej
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
"Długotrwały Stan Przejściowy" - wystawa zdjęć Wojciecha Karlińskiego

Zdjęcia, wykonane w 100 miejscowościach w Polsce, powstały na przestrzeni roku. Nie ma tu jednak miast "wielkiej szóstki". Wybór miejsc spoza dużych aglomeracji był podyktowany faktem, iż tylko w ten sposób można pokazać jak podróżują osoby o niskim statusie społecznym.

- Przestrzeń, która pojawia się na fotografiach, to dworce, wiaty, przystanki autobusowe oraz niepozorne, czasem nie zauważane w tkance miejsca, punkty odjazdu busów. Czas pandemii dodatkowo zmienił ich status. Część z nich została wyłączona z użytku publicznego, zapomniana w związku ze znacznym zmniejszeniem liczby kursów lub zmienione zostało ich przeznaczenie. Pozamykane na głucho, na chwilę, na kilka tygodni, nie wróciły już do swojej pierwotnej użyteczności. Niektóre nowe lub odnowione stają się jedynie wydmuszkami przypisywanej im pierwotnej funkcji - pisze Wojciech Karliński o swoim projekcie.

Na wystawie prezentowanej w holu Biblioteki Jagiellońskiej, można zobaczyć piętnaście fotografii wybranych z kilkuset wykonanych w ramach projektu. Zachęcamy do obejrzenia pozostałych na stronie: dlugotrwalystan.pl.

Wojciech Karliński zajmuję się szeroko rozumianą fotografią reportażową, ilustracyjną i portretową. Jest autorem zdjęć na okładkach wielu książek, m.in.: "Oskar i Pani Róża" Emanuela Schmitta; "Pianisty" Władysława Szpilmana; "Tutaj" Wisławy Szymborskiej. Jego zdjęcia publikowane były w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Newsweeku", "Foto Pozytywie", "Rzeczpospolitej". Fotografie jego autorstwa wisiały na ścianach Galerii Gierałtowskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, BWA w Kielcach, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron