Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220114

"Pomiędzy" - wystawa prac Ewy Rosiek-Buszko

Data: 14.01.2022 - 05.03.2022
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska
"Pomiędzy" - wystawa prac Ewy Rosiek-Buszko

Tytuł wystawy definiuje warsztat artystki, który skupia się pomiędzy niezwykłym japońskim papierem Washi - magicznie transparentnym i delikatnym, nad którym autorka wystawy pracowała w Japonii, a szorstkim i pozbawionym finezji papierem, który ręcznie czerpie od wielu lat w Polsce.

Poszukując siły oddziaływania, artystka stale dokonuje wyboru pomiędzy dużymi formatami a miniaturą. Natchnienie czerpie z "ciszy" białych delikatnych Washi, w których istotę wyrazu dają grające cienie. Na wystawie znaleźć można inspiracje polską sztuką ludową, ale i fascynacje tradycyjną sztuką japońską. Symbolika niektórych prac jest kompilacją stylistyk, oczarowań i zachwytów nad prostotą, ascezą i techniką przekazu.

Ewa Rosiek-Buszko pochodzi z Gliwic. Mieszka i pracuje w Krakowie. W 1979 roku zyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nauczyciel dyplomowany. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Współzałożycielka i kuratorka wystaw działającej na niwie tkackiej od 1991 roku śląskiej Grupy Przekaz. Od 1979 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek InSEA- Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez sztukę. W latach 2002-2014 członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Autorka warsztatów "Paper Gami", na bazie których prowadzi zajęcia i wykłady dotyczące papieru ręcznie czerpanego. Autorka idei projektu WASHI no FUSHIGI- TAJEMNICA PAPIERU realizowanego w Polsce oraz w Japonii w roku 2019-2020. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Anglii, Austrii, Japonii, USA i Niemczech.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron