Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220304

Wręczenie Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2021

Data: 04.03.2022
Czas rozpoczęcia: 12.00
Miejsce: Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4
Wręczenie Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2021

Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. Józef Bremer, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze" dr hab. inż. Piotr Nawrocki, prof. AGH zapraszają do Urzędu Miasta Krakowa na uroczystość wręczenia Nagrody im. ks. Stanisława Musiała.

Wręczana od 2008 roku nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko- żydowskiej oraz za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Patronem nagrody jest zmarły 5 marca 2004 roku ks. Stanisław Musiał, jezuita, ceniony publicysta, wytrwały rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, który konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii. Od 1981 roku był redaktorem "Tygodnika Powszechnego", a w latach 1990-1991 zastępcą redaktora naczelnego. Publikował także m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Wprost", "Polin", "Midraszu" i "Życiu Duchowym". Był autorem ważnej książki piętnującej grzech antysemityzmu - "Czarne jest czarne" oraz laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Po jego śmierci, z inicjatywy krakowskiej społeczności żydowskiej, na kirkucie przy ul. Miodowej odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

Organizatorzy zaznaczają, że uroczystość wręczenia nagród, ze względu na obecną sytuację pandemiczną, może odbyć się w formie stacjonarnej, hybrydowej lub online.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron