Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220514

Koncert z okazji Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data: 14.05.2022
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Koncert z okazji Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński oraz Opera Krakowska zapraszają na uroczysty koncert, który odbędzie się w ramach obchodzonego w rocznicę założenia uczelni Święta UJ. Aulę Auditorium Maximum UJ wypełnią najpiękniejsze arie i duety operetkowe oraz fragmenty z operowych arcydzieł Stanisława Moniuszki. Koncert pierwotnie miał odbyć się w lutym b.r., ale został odwołany z powodu pandemii.

12 maja przypada 658. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Akademii Krakowskiej, dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień ten obchodzony jest przez społeczność akademicką jako Święto UJ. W tegoroczne obchody tego święta włącza się Opera Krakowska – 14 maja podczas Koncertu Uniwersyteckiego w Auditorium Maximum wspólnie posłuchamy wyśmienitej muzyki operowej i operetkowej. A wszystko to w wykonaniu solistów: Agnieszki Kuk (sopran), Katarzyny Oleś-Blacha (sopran), Tomasza Kuka (tenor) i Adama Szerszenia (baryton) oraz orkiestry pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Tradycyjnie w ważnych dla nas chwilach słuchamy muzyki Stanisława Moniuszki – dlatego też koncert otworzą fragmenty z jego największych operowych arcydzieł – „Halki” oraz „Strasznego dworu”. Nie zabraknie słynnej „arii z kurantem” Stefana, rzewnego lamentu Halki „Gdyby rannym słonkiem”, pełnej wirtuozerii, sławiącej odwagę polskich kobiet arii Hanny „Do grobu trwać w bezżennym stanie” czy wreszcie „Kto z mych dziewek serce której” Miecznika, utrzymanej w rytmie poloneza.

Świętowanie uroczystych okazji nie może się też obejść bez operetek – skrzących się dowcipem, pełnych tańca i szampańskiej zabawy. Podczas koncertu rozkołyszą nas m.in. słynne arie i duety z „Księżniczki czardasza” I. Kálmána, „Wiedeńskiej krwi” J. Straussa II czy „Krainy uśmiechu” F. Lehára.

Pracownicy, emeryci i renciści Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą zakupić bilety w cenie ulgowej 70 zł dla osoby uprawnionej do dofinansowania. Kwota dofinansowania 70 zł (50% wartości biletu) zostanie ujęta jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych za 2022 rok.

Bilety można nabywać od 21 marca 2022 roku w Dziale Świadczeń Socjalnych, ul. Straszewskiego 27, pokój nr 5, tel. 663 14 66, w godz. 8.00-14.00.

Koncert z okazji Święta UJ odbędzie się w zamian za odwołany Noworoczny Uniwersytecki Koncert (5 lutego 2022 roku). Zakupione bilety zachowują ważność.

Sprzedaż biletów ogólnodostępnych:

  • kasa Opery Krakowskiej, ul. Lubicz 48,
  • Filmotechnika, Rynek Główny 9 (Pasaż Bielaka),
  • online na www.galeriateatralna.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron