Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220429

Wystawa poświęcona twórczości fotograficznej Konrada Pollescha

Data: 29.04.2022 - 31.05.2022
Organizator: Muzeum UJ Collegium Maius
Wystawa poświęcona twórczości fotograficznej Konrada Pollescha

"Konrad Karol Pollesch. 50 lat z Uniwersytetem Jagiellońskim" to najnowsza wystawa online prezentująca twórczość wieloletniego pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego, artysty fotografika i wykładowcy akademickiego - Konrada Karola Pollescha.

Z wykształcenia filolog polski, z zamiłowania i wyboru filozof oraz psycholog fotografii. Konrad Pollesch jest postacią dobrze znaną w Krakowie. Od wielu lat dokumentując wydarzenia miasta, portretując jego wybitne osobistości, ujmując piękne zaułki miejskie, budynki i okoliczne pejzaże, stał się częścią historii Krakowa.

Przez dziesięciolecia zawodowo związany z krakowskim środowiskiem akademickim, dzięki wyjątkowym portretom profesorów, fotografowaniu gmachów uczelnianych i ujęciom istotnych momentów z życia akademickiego, jest również nierozerwalnie powiązany z historią krakowskich uczelni wyższych, zwłaszcza Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wieloletniej twórczości różnorodne były jego zainteresowania, od lat jednak preferuje wykonywanie pejzaży, dzieł sztuki oraz portretów. Te ostatnie przyniosły mu wielką popularność i uznanie. Wykonał ponad 2500 portretów, w tym m.in. profesorów uniwersyteckich, polityków, uczonych oraz artystów. Jego prace prezentowane były na 50 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Konrad Pollesch jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Piktoralistów z siedzibą w Brukseli.

Wystawę "Konrad Karol Pollesch. 50 lat z Uniwersytetem Jagiellońskim" podzieloną na 5 odrębnych części można oglądać na stronie internetowej Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron