Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2022

20220516
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Sekrety Wawelskiej Katedry

Data: 16.05.2022
Czas rozpoczęcia: 19.00
Miejsce: Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Sekrety Wawelskiej Katedry

Zapraszamy na specjalny pokaz serii dokumentalnej kanału Polsat Rodzina. Narratorem jest ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Pokaz odbędzie się w 16 maja o godzinie 19.00 w Auditorium Maximum UJ. Wstęp wolny.

"Sekrety Wawelskiej Katedry" to seria dokumentalna przygotowana z wielkim rozmachem i dbałością o szczegóły. Prowadzącym jest abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, popularny duszpasterz i historyk średniowiecza. Widzowie zobaczą m.in. bezcenne przedmioty i dokumenty z katedralnego skarbca oraz archiwum, które nie są dostępne dla zwiedzających.

Katedra Wawelska jest wyjątkowym zabytkiem w historii Polski i perłą architektury podziwianą przez miliony turystów. To miejsce koronacji polskich królów począwszy od Władysława Łokietka, a zarazem miejsce pochówku władców i biskupów. Za marmurami i złotem kryją się jednak niezwykłe historie o namiętności i władzy, świętości i zdradzie, ale to potrafią dostrzec nieliczni. Abp Grzegorz Ryś, znakomity historyk średniowiecza, odkrywa przed widzami najciekawsze tajemnice katedry. Jedną z nich jest tzw. sprawa świętego Stanisława, czyli zagadka konfliktu między biskupem krakowskim i królem Bolesławem Szczodrym zakończona gwałtowną śmiercią duchownego i ucieczką władcy z kraju. Czy po niemal 1000 lat uda się rozwikłać tajemnicę śmierci biskupa Stanisława?

Abp Grzegorz Ryś niczym detektyw bada każdy szczegół bezcennych dokumentów i przedmiotów - np. czaszki świętego Stanisława - pilnie strzeżonych w katedralnym skarbcu i archiwum. To miejsca na co dzień zamknięte dla zwiedzających.

- Kiedy Karol Wojtyła zostawał metropolitą krakowskim, powiedział, że do tej katedry nie da się wejść bez drżenia. Sam też wiele razy odczuwałem to drżenie. Liczę, że widzowie doświadczą czegoś podobnego - mówi abp Grzegorz Ryś.

W programie wykorzystano ikonografię i materiały archiwalne, w tym m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu. Po projekcji odbędzie się dyskusja z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, w której uczestniczyć będą: prof. Krzysztof Ożóg, prof. Jacek Purchla i ks. prof. Jacek Urban.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron