Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220516

Sekrety Wawelskiej Katedry

Data: 16.05.2022
Czas rozpoczęcia: 19.00
Miejsce: Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Sekrety Wawelskiej Katedry

Zapraszamy na specjalny pokaz serii dokumentalnej kanału Polsat Rodzina. Narratorem jest ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Pokaz odbędzie się w 16 maja o godzinie 19.00 w Auditorium Maximum UJ. Wstęp wolny.

"Sekrety Wawelskiej Katedry" to seria dokumentalna przygotowana z wielkim rozmachem i dbałością o szczegóły. Prowadzącym jest abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, popularny duszpasterz i historyk średniowiecza. Widzowie zobaczą m.in. bezcenne przedmioty i dokumenty z katedralnego skarbca oraz archiwum, które nie są dostępne dla zwiedzających.

Katedra Wawelska jest wyjątkowym zabytkiem w historii Polski i perłą architektury podziwianą przez miliony turystów. To miejsce koronacji polskich królów począwszy od Władysława Łokietka, a zarazem miejsce pochówku władców i biskupów. Za marmurami i złotem kryją się jednak niezwykłe historie o namiętności i władzy, świętości i zdradzie, ale to potrafią dostrzec nieliczni. Abp Grzegorz Ryś, znakomity historyk średniowiecza, odkrywa przed widzami najciekawsze tajemnice katedry. Jedną z nich jest tzw. sprawa świętego Stanisława, czyli zagadka konfliktu między biskupem krakowskim i królem Bolesławem Szczodrym zakończona gwałtowną śmiercią duchownego i ucieczką władcy z kraju. Czy po niemal 1000 lat uda się rozwikłać tajemnicę śmierci biskupa Stanisława?

Abp Grzegorz Ryś niczym detektyw bada każdy szczegół bezcennych dokumentów i przedmiotów - np. czaszki świętego Stanisława - pilnie strzeżonych w katedralnym skarbcu i archiwum. To miejsca na co dzień zamknięte dla zwiedzających.

- Kiedy Karol Wojtyła zostawał metropolitą krakowskim, powiedział, że do tej katedry nie da się wejść bez drżenia. Sam też wiele razy odczuwałem to drżenie. Liczę, że widzowie doświadczą czegoś podobnego - mówi abp Grzegorz Ryś.

W programie wykorzystano ikonografię i materiały archiwalne, w tym m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu. Po projekcji odbędzie się dyskusja z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, w której uczestniczyć będą: prof. Krzysztof Ożóg, prof. Jacek Purchla i ks. prof. Jacek Urban.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron