Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20221203

Żydzi w zachodniej i południowej Słowiańszczyźnie

Data: 03.12.2022
Miejsce: Instytut Filologii Słowiańskiej UJ, ul. Ingardena 3
Organizator: Koło Naukowe Slawistów im. Tadeusza Lehra-Spławińskiego UJ
Kontakt: konferencja.kns.2022@gmail.com
Żydzi w zachodniej i południowej Słowiańszczyźnie

Koło Naukowe Slawistów im. Tadeusza Lehra-Spławińskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej "Żydzi w zachodniej i południowej Słowiańszczyźnie"' która odbędzie się w formie stacjonarnej w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ w Krakowie.

 

Konferencja ma na celu bliższe zapoznanie się z losami Żydów na terenach słowiańskich: Czech, Słowacji, Słowenii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny. Żydzi, będąc ważnym komponentem struktury społecznej Słowian, wnieśli spory wkład w lokalną kulturę, rozwinęli własne stosunki polityczne z państwami i narodami słowiańskimi czy także wykształcili wiele wybitnych postaci.

Organizatorzy proponują zastanowić się nad następującymi zagadnieniami:

 • przybycie Żydów na tereny słowiańskie,
 • rozwój ich historii w państwach słowiańskich,
 • Żydzi przed I wojną światową,
 • Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym,
 • Holocaust na ziemiach słowiańskich,
 • krajobraz po Zagładzie,
 • Żydzi współcześnie,
 • wpływ kultury żydowskiej na kulturę słowiańską,
 • filmografia/muzyka/literatura żydowska na Słowiańszczyźnie,
 • dialekt centralny/ zachodni języka jidysz,
 • język ladino na Bałkanach.

Organizatorzy pozostają otwarci na inne zagadnienia związane z tematem konferencji. Mile widziani przedstawiciele różnych specjalizacji humanistycznych - wszyscy zainteresowani tematyką żydowską.

Zgłoszenia (w formie dokumentu: pdf, doc/docx) prosimy przesłać na adres: konferencja.kns.2022@gmail.com do 16 października 2022 roku według przygotowanego formularza. W tytule maila prosimy wpisać: imię i nazwisko, Ogólnopolska Konferencja Studencko-Doktorancka "Żydzi w zachodniej i południowej Słowiańszczyźnie". Decyzja o zakwalifikowaniu się do udziału w konferencji zostanie wysłana drogą mailową do 7 listopada 2022 roku. Czas wystąpienia wynosi 20 min. Po każdym panelu przewidziana jest dyskusja. Opłata konferencyjna: 50 zł. Planowana jest publikacja pokonferencyjna w zeszytach naukowych Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ. W wypadku dużej ilości zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji.

Zgłoszenie na konferencję jest równoznaczne ze zgodą na publikację i rozpowszechnianie danych osobowych i wizerunku na materiałach promocyjnych oraz w mediach społecznościowych.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron